Nebojša Stefanović a parlament elnöke
A demokraták és a haladók közötti perpatvar jellemezte a parlament tegnapi ülését – A megválasztott házelnök a végrehajtó hatalom ellenőrzésére fekteti majd leginkább a hangsúlyt
Éles vitával indult a köztársasági képviselőház tegnapi ülése, melyen a parlament elnökét választották meg a képviselők. A Dragoljub Mićunović, a Demokrata Párt Politikai Tanácsának elnökeés Aleksandar Vučić, a Szerb Haladó Párt megbízott elnöke között kialakult kemény szóváltás jellemezte az ülés első részét, melybe a későbbiek során Aleksandra Jerkov, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga képviselője és Mlađan Dinkić, a Szerbiai Egyesült Régiók vezetője is bekapcsolódott.
Dragoljub Mićunović megkérdőjelezte, hogy az új kormány változásokat hoz majd, mert mint mondta, annak felét a korábbi kormányok káderei képezik, s most egy nap leforgása alatt hirtelen valamiféle nagy fordulatról kezdtek beszélni. Hozzátette: az új hatalmi koalíció ne feledkezzen meg erről a tényről, amikor minden rosszért az előző kabinetet akarja majd megvádolni. Válaszában Aleksandar Vučić azt mondta, a demokraták frakcióvezetője most azokat igyekszik befeketíteni, akikkel húsz nappal korábban még a parlamenti többség kialakításáról tárgyalt. Mint fogalmazott, a demokratáknak köszönhető, hogy ma minden egyes politikai párt nem csupán gazdasági társaságra, hanem mágnások szervezetére hasonlít. Felszólította a DP-t, hogy hagyjon fel a sértegetéssel, s emlékeztetett, hogy 7,5 százalékos költségvetési hiánnyal zárja e párt hatalmi ténykedését.
Aleksandra Jerkov köszönetet mondott Vučićnak a „demokráciáról szóló leckéért” s bemutatta azt az évekkel ezelőtt készült fotót, melyen a haladó párti politikus jelenlegi koalíciós partnerének, Mlađan Dinkićnek tartogatta a képviselőházban a rabzubbonyt, minden idők legnagyobb lopójának nevezve őt. Jerkov emlékeztetett a Dačićról mondottakra is, s feltette a kérdést, mi lett a kofferrel, utalva a szocialisták vezetője kapcsán felmerült kétes ügyre, amire Vučić azt felelte: a koffer abban a reformban tűnt el, amelyet éppen az előző hatalom vezetett le. Jerkov azt mondta, arra várt, hogy Vučić bármelyik pillanatban kitűzi a „Ratko Mladić biztonságos háza” feliratot, Dinkićet pedig az ezereurós részvények sorsáról kérdezte.
A SZER vezetője válaszában közölte, amikor az ezer euróról beszélt, még nem tudta, hogy Boris Tadić akkori elnök a valós értékénél hatszor-hétszer kisebb áron beszélte meg az oroszokkal a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) eladását. A haladókkal létrehozott koalícióról szólva közölte, arról akkor kezdett csupán gondolkodni, amikor Tadić „megkísérelte szétverni a SZER-t”, s azt követelte, hogy nélküle lépjen be pártja a hatalmi koalícióba. A NIS eladása kapcsán közölt vádakat Dušan Petrović, a DP alelnöke későbbi felszólalásában cáfolta, s ízléstelennek minősítette.
Ivica Dačić kormányalakító, a Szerbiai Szocialista Párt elnöke azt mondta, nem érzi szükségét annak, hogy pártja korábbi döntéseit magyarázza, s arra szólított fel, hogy hagyják abba a „ki kivel volt, s kivel nem lesz hatalmon” témára érkező hozzászólásokkal.
KÖZELÍTENI A POLGÁROKHOZ
Aleksandar Vučić a képviselőház elnöki posztjára Nebojša Stefanovićot, az SZHP főbizottságának alelnökét javasolta, akinek, mint mondta, a legfőbb feladata az lesz, hogy a tolerancia és az egység szellemét ápolja. Közölte, hogy az új hatalmi koalíció másféle Szerbiát kíván létrehozni: olyan országot, amelyik felelősségteljesen viselkedik, tiszteletben tartja a törvényeket, nem számol le politikai ellenfeleivel, s jobb életfeltételeket szavatol polgárainak.
Ivan Andrić, a Liberális Demokrata Párt képviselője bejelentette, hogy e párt nem támogatja Stefanović megválasztását, s arra szólította fel a nagy pártokat, hogy hagyjanak fel az egymás ellen intézett támadásokkal. A parlament legfontosabb feladatának ezentúl szerinte nem a törvényhozás számít majd, hanem a törvények alkalmazásának ellenőrzése. Helytelennek nevezte azt a javaslatot, mely szerint a parlamentnek, takarékossági okokból, csupán négy alelnöke lesz, mert mint mondta, az alelnököknek nincsenek kabinetjeik, így nem lehet szó nagy takarékoskodásról, arról viszont igen, hogy így az LDP tagja nem vehet majd részt alelnökként az ülések előkészítésében. A későbbiekben, az elmondottakkal összhangban, ötre bővítették az alelnökök számát. Mint mondta, az LDP kételkedve tekint a bejelentett korrupcióellenes harcra is, mert azok, akik e harcról ma beszélnek „igen nagy teret hagynak e kételkedésre”.
A Szerbiai Demokrata Párt képviselői közölték, hogy tartózkodni fognak a parlament elnökének megválasztásakor. A Vajdasági Magyar Szövetség ugyanakkor támogatásáról biztosította Stefanovićot. Felszólalásában Pásztor Bálint frakcióvezető úgy fogalmazott, hogy a képviselőház elnöki posztja az állam egyik legfontosabb funkciójának számít, s feltette a kérdést: miért menekül mindenki ettől a pozíciótól. Pásztor közölte, hogy a VMSZ ugyan nem tagja a hatalmi többségnek, de kész támogatni minden egyes európai irányultságú, továbbá a demokratikus vagy a gazdasági fejlődést segítő törvényjavaslatot.
A 205 jelen lévő képviselő közül végül 142 támogatta Nebojša Stefanović megválasztását, 48 képviselő ellene voksolt, tizenöten pedig tartózkodtak az egyébként nyilvános, névsorolvasással lebonyolított szavazástól. Megválasztását követően Stefanović kijelentette: a parlament intézményes szerepének megszilárdításán fog dolgozni, s mindent megtesz majd azért, hogy összhangban az alkotmánnyal, hatékonyan ellenőrizze a végrehajtó hatalmat. Hozzátette, hogy a demokrácia és a parlamentarizmus előbbre vitelére törekszik majd mandátuma alatt, s a képviselőház munkáját közelebb kívánja hozni a polgárokhoz.
ÖT ALELNÖK, TIZENHÁROM FRAKCIÓ
A késő délutáni órákra vált bizonyossá, hogy a tervezett négy helyett mégis öt alelnöke lesz a képviselőháznak, s az LDP így erre a pozícióra Žarko Koraćot jelölte. A parlament alelnöki tisztségét látja rajta kívül el még Gordana Čomić (DP), Konstantin Arsenović (SZENYP), Nenad Popović (SZDP) és Vesna Kovač (SZER).
Ma délután a kormányról és a minisztériumokról szóló jogszabályok módosítása lesz napirenden, ami előfeltétele az új kabinet megválasztásának, melyre, Ivica Dačić szerint, csütörtökön vagy pénteken kerülhet sor. A kormányalakító közölte, hogy a köztársasági ombudsman személyéről a jövő hét folyamán döntenek a képviselők.
A parlament munkájában egyébként tizenhárom képviselőcsoport vesz részt. Aleksandar Vučić vezeti az SZHP frakcióját, helyettese Jorgovanka Tabaković lesz. A DP frakcióvezetője Dragoljub Mićunović, helyettese Balša Božović. Ivica Dačić áll majd az SZSZP frakciójának élén, őt Žarko Obradović fogja helyettesíteni. Az SZDP-frakció élén Slobodan Samardžić maradt, helyettese Jovan Palalić lesz. Čedomir Jovanović maradt az LDP képviselőcsoportjának élén, őt Nenad Milić helyettesíti. Mlađan Dinkić vezeti majd a SZER, Jovan Krkobabić a Szerbiai Egyesült Nyugdíjasok Pártjának, Miodrag Mijatović a Szerbiai Szociáldemokrata Pártnak, Velimir Ilić az Új Szerbiának, Dragan Marković az Egységes Szerbiának a frakcióját. A Szerb Megújhodási Mozgalom és Szerbiai Kereszténydemokrata Párt alkotta koalíciót Aleksandar Jugović irányítja majd a parlamentben. A VSZL frakcióvezetője Nenad Čanak, helyettese Aleksandra Jerkov. A VMSZ képviselőcsoportját Pásztor Bálint vezeti, Varga László lesz a párt frakcióvezető-helyettese.
KI AZ ÚJ HÁZELNÖK?
Nebojša Stefanović az SZHP egyik alapítója, elnökségi tagja, a haladók belgrádi bizottságának vezetője. Belgrádban született 1976. november 20-án, a Megatrend Egyetem ügyviteli karán szerzett oklevelet. A közgazdaság-tudomány magisztere. Korábban számítógép-forgalmazó és reklámcégeknél dolgozott. A Szerb Radikális Párt képviselőjeként a parlament kereskedelmi és idegenforgalmi bizottságának az élére választották. A május 6-i választásokon már az SZHP tagjaként került a képviselőházba.
Angolul és oroszul is beszél. Nős, egy lánya van.
VIRÁG ÁRPÁD