Megvalósul a VMSZ gazdaságfejlesztési stratégiája
Lakossági fórum Temerinben a választásokról és a Prosperitati pályázatokról
Tartalmas, érdeklődést felkeltő lakossági fórumot tartott szépszámú résztvevővel csütörtökön este az Ifjúsági Otthon nagytermében a VMSZ községi szervezete, amelyen az április 24-ei választások időszerű kérdései mellett a Prosperitati Alapítvány képviselői ismertették a második körben kiírt pályázatokat.
A rendezvényen jelen volt és felszólalt Csorba Béla, a VMDP elnöke, Juhász Attila mezőgazdasági államtitkár, Pásztor Bálint köztársasági parlamenti képviselő, dr. Nagy Imre, az Alapítvány igazgató bizottságának elnöke, és Nagy Miklós, a Prosperitati Alapítvány helyi vezetője.
Sziveri Béla, a VMSZ temerini községi szervezetének elnöke, aki a lakossági fórumot vezette, bevezetőjében elmondta, hogy a VMSZ és a VMDP alkotta magyar koalíció programja iránt biztató a temerini magyar emberek érdeklődése, ami megmutatkozott a délelőtti hetipiac alkalmával is. Helyi szinten nagyon sok párt, aktivista kínál új munkahelyeket, gyárakat. A VMSZ nem hiú ábrándokat ébresztő programmal kampányol, hanem a valós helyzet felmérésével, a lehetőségeket kutatja és kínálja. Felkérte a jelenlevőket, hogy minden szinten szavazzanak a VMSZ és a VMDP által támogatott listákra.
Csorba Béla többek között arról beszélt, hogy Magyarországon az európai értékrendet figyelembe véve a Fidesz az, amelyik a nemzeti érdekeket a legmarkánsabban képviseli. Ugyanakkor ebben a pillanatban hasonló nemzeti, a korábbinál sokkal békülékenyebb, toleránsabb és Európa barátibb koncepciót fogalmaz meg a jelenlegi hatalmi párt. Megelőlegezni a jövőt nem lehet, de kétségtelen tény, hogy a két ország szükségszerűen egymásra van utalva gazdaságilag és politikailag is. Ebben kell megtalálnia a helyét a vajdasági magyarságnak oly módon, hogy miközben szerb és magyar érdekekről esik szó, és fontos döntések születnek, a döntési folyamatoknak a rendszerében a vajdasági magyarság meg tudja valósítani azt, ami hosszú távú megmaradásának szempontjából fontos. Ahhoz, hogy egy sikeres és erőteljes vajdasági magyar autonómia létrejöhessen, nélkülözhetetlen, hogy Vajdaságnak gazdag, jól szituált, erős gazdasággal bíró polgárai is legyenek. Ehhez nyújt lehetőséget a magyarországi gazdasági támogatás.
Juhász Attila – miután elmondta Temerinhez kapcsolódó élményeit – arról szólt, hogy a VMSZ és a VMDP összefogása a választásokkal milyen érdekképviseletet tud teremteni magának a vajdasági magyarságnak. Ha a magyarságnak az önkormányzatoktól kezdve a tartományon át a köztársaságig vannak képviseleteik, akkor bele tudnak szólni a döntésekbe, amelyekkel a közösség számára a fontos dolgok előremozdulhatnak.
Pásztor Bálint kifejtette, hogy nézete szerint milyen jó az, ha a magyar pártok együtt tudnak működni, mert a választásokon nyilván jobb eredmények születnek, mintha a két párt listájának eredményeit egymás mellé tennénk. Bár Temerinben is az utóbbi években borzasztóan megromlottak a demográfiai arányok, ennek ellenére volt magyar polgármestere, és ha még nem is olyan régen jelenthetett, akkor a helyi magyarság most is jelenthet olyan erőt, hogy az önkormányzatban a magyar érdekeket érvénybe lehessen juttatni.
Dr. Nagy Imre arról számolt be, hogy a Prosperitati Alapítvány létrehozása az első lépés volt, amellyel a gazdaságfejlesztési stratégia megvalósítását elindította a VMSZ. Az első pályázati kör azon kiírásaiban, amelyekre kevesebben jelentkeztek, már eredményhirdetés is volt. Temerinből négy nyertes van eddig. A második kiírás szakmailag és gazdaságilag is az elsőre épül, mégpedig úgy, hogy valamilyen módon minél többen részesüljenek a támogatásokból. Bár még az első kiírás eredményei nem teljesek, a számokból arra lehet következtetni, hogy a 2413 pályázó közül a legtöbben csatolható mezőgazdasági eszközökre pályáztak, mintegy 1300-an, amiből arra lehet következtetni, hogy a mezőgazdasággal foglalkozó magyar lakosság gépparkja nagyon lepusztult, felújításra szorult. Mivel kevés pályázat érkezett, végeredményben nyilván kevés pályázat kerül elutasításra. Várhatóan forrás-átcsoportosításokat hajtanak végre annak érdekében, hogy minél többen részesüljenek a támogatásokból. A legtöbb pályázat a szabadkai, a magyarkanizsai és a zentai községből érkezett, ami jelzi, hogy jól definiálták azt a területet, ahol a magyar közösség túlsúlyban van, és támogatásra szorul.
Nagy Miklós a 2. pályázati kiírás csomagját ismertette, amelynek keretein belül ismét vissza nem térítendő forrásokra lehet pályázni. Pályázhatnak idegenforgalmi magán szállásadók és civil szervezetek, mikro-, kis- és középvállalkozások, pályakezdők és kezdő vállalkozások, valamint mezőgazdasági termelők. Elhangzott, hogy az egyik legnagyobb érdeklődésre számító kiírás a mezőgazdasági termőföldek vásárlása. Támogatásra szántóföld, legelő, gyümölcsös, szőlőültetvény vásárlására az egyéni bejegyzett mezőgazdasági termelők pályázhatnak. A pályázatokat csak a Prosperitati Alapítvány irodáján keresztül lehet beadni 2016. május 4-étől június 3-áig.
Az ismertetők után a jelenlevők közül is többen hozzászóltak az elmondottakhoz. Miavecz Béla egy rögtönzött számítás szerint illusztrálta, hogy az 50 milliárd forint értékű támogatás nem kevesebb mint 160 millió euró, amiből olcsóbb tömbházakban 6-8 ezer lakást lehetne vásárolni, ahol mintegy 35 ezer embernek kerülne fedél a feje fölé, amely megfelel egy közepes nagyságú városnak, vagy néhány 6-7 ezer lakost számláló településnek. Ugyanezen a pénzen, kisebb településeken az olcsóbb házakból 15–30 ezer házat lehetne venni. Közép áron (6-7ezer euróért) 27–32 ezer hold szántóföldet lehetne vásárolni. A hétezer négyzetméteres 420 személyes újvidéki Európa Kollégiumból, amely durván 6 millió euróba került 26–30-at lehetne jelenleg is felépíteni.
G. B.