Megválasztották az átalakított kormányt
Mirko Cvetković kabinetjének 17 minisztériuma és 21 tagja lesz
Az uniós integrációt és a lakosság életszínvonalának növelését jelölte meg az átalakított kormány fő célkitűzéseiként Mirko Cvetković kormányfő. Az ellenzék nem támogatja a kormányt, amelyet a parlament tegnap éjszaka választott meg. A szavazást követően a miniszterek letették hivatali esküjüket.
A parlament tegnapi ülésén a képviselők először konstatálták azon miniszterek lemondását, akik az új kabinetben tárca nélkül maradtak, illetve, akiknek bővül a megbízatásuk. Ezt követően ismertette expozéját a régi-új kormányfő, aki kabinetje prioritásaiként az európai uniós integrációt, a reformok folytatását és a lakosság életszínvonalának növelését jelölte meg.
Mint mondta, az ország számára kiemelten fontos a tagjelölti státus elnyerése, ezért a következő hónapokban elfogadásra kerülnek olyan Brüsszel által előfeltételként támasztott jogszabályok, mint a képviselők megválasztásáról, a borítékolt lemondásokról, a közvagyonról és a vagyon-visszaszármaztatásról szóló törvények.
A geopolitikai irányvonallal kapcsolatban Mirko Cvetković arról beszélt, hogy Szerbia jó viszonyok kialakítására törekszik minden országgal, külön említve az Egyesült Államokat, az Orosz Föderációt és Kínát. A Koszovó státusának békés rendezéséért vívott eddigi diplomáciai harc sikereként értékelte, hogy igen kevés ország ismerte el a tartomány függetlenségét. Hágával kapcsolatban az évek óta jól ismert frázisok hangzottak el, miszerint Szerbia mindent megtesz az együttműködés befejezéséért, beleértve a még mindig szökésben lévő Goran Hadžić és Ratko Mladić letartóztatását.
Kiemelt helyen említette Cvetković az egyik legégetőbb probléma, a munkanélküliség és az alacsony életszínvonal javítását. A foglalkoztatás ösztönzését és az életszínvonal növelését egy tíz pontból álló gazdasági intézkedéscsomaggal igyekeznek megvalósítani. Ezek közül az első három helyen a polgárok alapvető élelmiszer-ipari cikkekkel való ellátását említette, elfogadható áron, a foglalkoztatottság növelését új munkahelyek létesítésével, illetve a közfogyasztás és a fiskális hiány csökkentését. A többi intézkedés: a gazdasági tevékenység növelése olyan termékek előállításával, amelyek bekapcsolhatóak az árucserébe, nagyobb befektetések a mezőgazdaságba, a kivitel ösztönzése egy fejlesztési bank létrehozásával. A külföldi beruházásokat a gazdasági környezet és a kiegyenlített regionális fejlődés által kívánják segíteni, támogatást nyújtanak a kis- és középvállalkozásoknak és az innovatív tevékenységeknek, megreformálják a közvállalatokat a monopóliumok megszüntetésével és hozzáértő menedzsment alkalmazásával.
Amint az várható is volt, a hatalmi koalíció pártjai jelezték, hogy támogatják az új kormányt, míg az ellenzék olyan kifogásokat említett, miszerint kozmetikai változtatásokról van szó, a kínált megoldások felszínesek, az expozé üres ígéretek halmaza és ezúttal sem maradt el a felkínált megoldás: az előrehozott választások kiírása.
Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség képviselője elmondta, e párt támogatja az átalakított kormányt, mert számukra a politikai stabilitás az első helyen áll. Elismételte e párt kifogását, miszerint lehangoló, hogy az új kormánynak nem lesz vajdasági tagja. Emellett kiemelte, a VMSZ síkraszáll a közvagyonról és a Vajdaság pénzeléséről szóló törvények elfogadásáért.
A RÉGI-ÚJ CSAPAT
Mirko Cvetković kormányfő látja el a jövőben a pénzügyminiszteri tisztséget is. Verica Kalanović (G17 Plusz), Božidar Đelić (DP), Jovan Krkobabić (SZENYP) és Ivica Dačić (SZSZP) az új kormány alelnökei lesznek, azzal, hogy a szocialisták elnöke emellett továbbra is ellátja a belügyminiszteri tisztséget is.
A külügyminiszter továbbra is Vuk Jeremić (DP) lesz, a védelmi tárcát a jövőben is Dragan Šutanovac (DP) vezeti, Snežana Malović (DP) maradt igazságügyi miniszter, Dušan Petrović (DP) irányítja a mezőgazdaságot, a kereskedelmet, az erdő- és vízgazdálkodást. Nebojša Ćirić (G17 Plusz) a regionális fejlesztési és gazdasági tárcát, Milan Marković (DP) a kisebbségi és emberi jogi tárcát irányítja, emellett az államigazgatási és helyi önkormányzati reszortot irányítja. Milutin Mrkonjić (SZSZP) infrastrukturális és energiaügyi miniszter lesz, Žarko Obradović (SZSZP) az oktatási és tudományügyi, Snežana Samardžić-Marković (G17 Plusz) az ifjúsági és sportügyekért felel. Az új egészségügyi miniszter Zoran Stanković (G17 Plusz) lesz, a munka- és szociális ügyekért a jövőben is Rasim Ljajić (Szerbiai Szociáldemokrata Párt) felel. Oliver Dulić (DP) a környezetvédelmi, bányászati és területi tervezésért felel, Predrag Marković (G17 Plusz) vette át a művelődési, tájékoztatási ügyeket és az információs társadalom reszortját. A Koszovóval kapcsolatos ügyeket ezentúl is Goran Bogdanović (DP) irányítja, Srđan Srećković (SZMM) a vallási és szórványügyekért felel, Sulejman Ugljanin (Sandžaki Demokratikus Akciópárt) tárca nélküli miniszter lesz.
BAJK