Megkérdeztük: Miben nem teljesítette a kormány az ígéreteit?
Pásztor Bálint: Nekünk az az érdekünk, hogy minél több ügyet a tartományban lehessen elintézni
A VMSZ már egy ideje fontolgatja, hogy megvonja a bizalmat a Demokrata Párt által irányított szerbiai kormánytól. A támogatás felmondása téma volt a nyáron is, majd elfelejtődött az augusztus 31-ei szerb szkupstinai ülés tájékán, amikor számos fontos törvényről szavaztak a képviselők, Pásztor Bálint, a VMSZ szerbiai parlamenti képviselője, a kisebbségi frakció vezetője azonban a minap ismét azt nyilatkozta, hogy nem fogják támogatni azt a kormányt, amely nem tartja tiszteletben az ország alkotmányát és megszegi az ígéreteit.
- A VMSZ irányában miben szegte meg a kormány az ígéreteit? – kérdeztük Pásztor Bálintot.
- Van egy koalíciós szerződésünk a Demokrata Párttal, amelynek sok eleme van, és konkrét dátumokkal pontosítottuk, hogy mik a vállalások. Ebben szerepel természetesen a nemzeti tanácsokról szóló törvény meghozatala és a vajdasági magyarság prioritásai, például a körzethatárok módosítása, a vajdasági statútumnak a meghozatala, a részarányos foglalkoztatás kiharcolása és még nagyon sok minden más. Világos a számunkra, hogy azokat a gondokat, amelyek húsz éve, vagy évtizedek óta jelen vannak és sújtják a vajdasági magyarságot, nem lehet egy-két év alatt megoldani, viszont úgy gondoljuk, most annak köszönhetően, hogy mi ezt a kormányt támogatjuk, és hogy a kormánykoalíció fennmaradásához szükséges a mi négy szavazatunk, sok mindent meg tudunk valósítani, abból, amit az elmúlt években nem sikerült. De azt is hozzá kell tenni, nem jó dolog mindig azzal fenyegetőzni, hogy megbuktatjuk a kormányt.
- Ezt most mégis megtették.
- Vannak olyan helyzetek, amikor világosan ki kell mondani azt, hogy nem vagyunk hajlandóak olyan kormányt támogatni, amely a saját ígéreteit megszegi, és az alkotmányt is.
- De miért történik ez a sokat vitatott és kifogásolt sajtótörvény elfogadása után, amit viszont Önök is támogattak szavazataikkal?
- A bizalmi kérdés folyamatosan jelen van, ezt mi legalább négy hónapja mondogatjuk, hogy felül szeretnénk vizsgálni, van-e értelme ezt a kormányt támogatni. Négy hónappal ezelőtt azt tudtuk mondani, hogy semmi sem valósult meg a koalíciós szerződésből, azóta a nemzeti tanácsokról szóló törvény elfogadása egyértelműen azt jelenti, hogy valami megvalósult. Ezzel a törvénnyel kapcsolatban csak egy mondat erejéig azt szeretném elmondani, hogy az a szöveg, ami törvényjavaslatként megérkezett a parlamentbe, az egyáltalán nem sérült a parlamenti vita során, tehát egyetlen szakaszát sem kellett kihúzni, és semmiféle egészségtelen kompromisszumra nem volt szükség a törvény elfogadásának a folyamatában. Viszont, ami igazán aktuálissá teszi a kormány támogatását, az a vajdasági statútumnak a kérdése. Mi azt mondjuk, nem lehet azt állítani, hogy a statútum szerb-szerb ügy, mi úgy gondoljuk, alapérdeke a vajdasági magyarságnak, hogy Vajdaság autonómiája sokkal nagyobb mértékben legyen jelen, mint az elmúlt években. Ezt nagyon egyszerű bebizonyítani: a vajdasági magyarságnak a tartományban sokkal nagyobb befolyása lehet, mint országos szinten, tehát nekünk az az érdekünk, hogy minél több ügyet tartományi szinten lehessen elintézni.
- Eközben az Önök koalíciós partnerét, a Demokrata Pártot aligha érdekli Vajdaság autonómiája, és úgy tűnik, csak a Vajdasági Szociáldemokrata Liga és a VMSZ harcol most a statútum szerbiai megerősítéséért?
- Ez pontosan így van. Az elmúlt hónapok azt bizonyították, hogy nem igazán voltak partnerek ebben a küzdelemben, a Demokrata Párt egyértelműen (persze, nem formálisan) kettészakadt ennek a kérdésnek az ügyében. Mi azt állítjuk, hogy nem a tartományi szervek találták ki azt, hogy új statútumot kell hozni, hanem ez az ország alkotmányos kötelezettsége. Az alkotmány egy konkrét határidőt is megszab ennek a munkának az elvégzésére, ez 2008. december 31-e, és az az ország, amelyik a saját alkotmányát nem tartja tiszteletben, nem tekinthető európai értelemben vett demokratikus országnak, és semmi keresnivalója az Európai Unióban, ugyanis az unió létének egyik alappillére az alkotmányosság elve. Azzal, hogy a szerb kormány nem hajlandó kilenc hónapja kidolgozni a tartomány hatásköreire vonatkozó törvényt, ellehetetleníti azt, hogy a tartományi statútum-javaslatról vita alakulhasson ki a parlamentben, és ezt a helyzetet szeretnénk mi megszüntetni azzal, hogy azt mondjuk: október 15-ig szeretnénk, ha ez a két dokumentum napirendre kerülne. Ekkor lesz egy éve, hogy a tartományi parlament, tiszteletben tartva saját alkotmányos kötelezettségét, a köztársasági parlamentbe utalta jóváhagyásra a tartományi statútumnak a javaslatát, és úgy gondoljuk, egy év elegendő erre a munkára. Hogyha ez nem történik meg az elkövetkező hetekben – tehát október 15-ig, amit mi szimbolikus dátumnak tekintünk – akkor meg fogjuk azt vizsgálni, van-e reális esély, hogy végre a statútum kérdése pozitív megoldást nyervén lekerüljön a napirendről, vagy pedig erre továbbra sem mutatkozik politikai akarat elsősorban a Demokrata Párt részéről. Ha ez az utóbbi történik meg, felül fogjuk vizsgálni, hogy érdemes-e egy ilyen kormányt támogatni.
- Úgy gondolják, hogy a VMSZ négy képviselőjének a szavazata hiányában megbukik a szerb kormány?
- A dolgok jelenlegi állapota szerint a mi négy szavazatunk szükséges ennek a kormánynak a működéséhez, persze a sajtótörvény és más példák is mutatják - mint például a nekünk személy szerint nagyon fájdalmas, tavaly decemberben elfogadott törvény a bíróságok és ügyészségek székhelyéről – , hogy vannak tartalékok a Liberális Demokrata Párt formájában, viszont ők nem szeretnének belépni a kormányba, tehát elképzelhető, hogy ilyen esetben megbukna a kormány, de ez ebben a pillanatban csak feltételezés.
FRIEDRICH ANNA