Megalakult az új szabadkai városvezetőség
Dr. Pásztor Bálintot választották meg elnöknek a Szabadkai Városi Képviselő-testület pénteki alakuló ülésén. Stevan Bakić lett az új polgármester, Kern Imre pedig az alpolgármester. Az új összetételű Városi Tanács héttagú lesz, ebből három helyre delegált tanácsost a Vajdasági Magyar Szövetség: a kommunális ügyekkel és fejlesztésekkel megbízott tanácsos Góli Csilla lett, a mezőgazdasági tanácsos továbbra is Bognár Pásztor Hajnalka, a turizmussal, beruházásokkal és a nemzetközi kapcsolatokkal megbízott tanácsos pedig Ercsi Hargita. A gazdasági felelős Srđan Samardžić, a művelődési és oktatási ügyekkel Miloš Nikolić, a szociális és az egészségügyi kérdésekkel Ilija Đukanović, a sport- és az ifjúsági ügyekkel pedig Nataša Aleksić lett megbízva.
Szabadkát a következő időszakban egy széles koalíció vezeti majd, melynek gerincét a Vajdasági Magyar Szövetség és a Szerb Haladó Párt alkotja. A választásokat 31 mandátummal a Szerb Haladó Párt nyerte meg, ám a VMSZ 11-ről 22-re duplázta meg az önkormányzati tanácsnokainak számát. A Szerbiai Szocialista Pártnak 4 tanácsnoka van, a Vajdasági Frontnak 3, a Bácskai Bunyevácok Szövetségének 2, míg az Orosz Pártnak 1 képviselője jutott be az új összetételű testületbe. Az ellenzéki szerepet a Szabadka Polgári Mozgalma tölti majd be, mely tömörülésnek 4 mandátuma van. A választási eredményeknek megfelelően a város polgármesterét a Szerb Haladó Párt, a vkt elnökét pedig a VMSZ javaslatára választották meg.
A városi képviselő-testület alakuló ülése kezdetén Nikola Milićević töltötte be a korelnök szerepét. Őt váltotta az elnöki székben Pásztor Bálint, akire a titkos szavazás során a 67 fős testületből 59 tanácsnok szavazott igennel, 5-en szavaztak nemmel, és 3 érvénytelen szavazócédulát találtak a szavazóurnában. A vkt alelnöki tisztségére Nebojša Crnogoracot, a Szerbiai Szocialista Párt politikusát választották meg szintén titkos szavazással, őt 55-en támogatták. A vkt titkári teendőit továbbra is dr. Ladóczki Gyula végzi majd, akit a vkt új elnöke javasolt ismét erre a pozícióra.
Pásztor Bálint a kinevezése után elmondta, hogy az üléseket méltósággal fogja vezetni, és reméli, hogy ebben minden képviselő partnere lesz, továbbá a város alapszabályával és a testület szabályzatával összhangban mindent megtesz annak érdekében, hogy az ellenzék is hangot adhasson a véleményének, hiszen enélkül nincs demokrácia. Azt is hozzátette, hogy kész mindenkivel együttműködni, aki a város javát kívánja szolgálni.
Az ülést követő sajtónyilatkozatában Pásztor azt is elmondta, hogy a VMSZ szeretné megvalósítani a választási ígéreteit, nevezetesen azt, hogy megőrizze Szabadka jellegét, illetve hogy a szabadkaiak XXI. századi körülmények között élhessenek, amin aszfaltot, csatornahálózatot, vízvezetéket, fejlesztéseket, munkahelyeket ért. Hozzátette, hogy e célok teljesülése érdekében vállalta el a város második legjelentősebb önkormányzati funkciójának betöltését a következő időszakra.
— Az a cél, hogy a Városi Tanács tagjaival mindent megtegyünk annak érdekében, hogy azok a célok, amelyeknek a megvalósulására szavaztak a szabadkai magyarok, valóban teljesülhessenek. Jó együttműködésre számítok, elsősorban a Szerb Haladó Párttal, de egy nagyon-nagyon széles koalíció alakult ki Szabadkán, ami talán a garanciája lehet annak, hogy a város polgárainak az érdekében folyjon a munka a következő időszakban. Mi mindenképpen azon leszünk, hogy így legyen — tette hozzá a vkt új elnöke.
Pásztor Bálint egyidejűleg tölti majd be a városi képviselő-testület elnöki pozícióját, miközben tizenhárom év után a következő mandátumban is képviselő lesz a köztársasági parlamentben, ahol a Vajdasági Magyar Szövetség frakciójának a vezetője. Érdek-összeférhetetlenség nem áll fenn, a két tisztség párhuzamosan vállalható, illetve betölthető. Az országban számos példa van arra, hogy köztársasági képviselők különféle önkormányzatokban a képviselő-testület elnöki tisztségét is betöltik.
— Nem a funkcióhalmozás volt a célom, és a jövedelmem növelése, így elődömhöz hasonlóan már a kinevezésem után lemondtam az elnöki tisztséggel járó bevételről — emelte ki Pásztor Bálint.
Pásztor mindezt annak ellenére tette, hogy tudatában van annak, hogy az elnöki jövedelem magasabb összeg, mint a köztársasági parlamenti képviselői fizetése. Mint mondta, számára ez egy erkölcsi kérdés, úgyhogy nem fogja az önkormányzati költségvetést anyagilag terhelni, viszont a munkáját becsületesen el fogja végezni.
A vkt alakuló ülésének napirendjén eredetileg csupán három pont szerepelt, de közben bővítették, így megválasztották a polgármestert, az alpolgármestert és a Városi Tanács tagjait is. A Szerb Haladó Párt Stevan Bakićot javasolta polgármesternek, aki a koalíciós megállapodás értelmében ismertette javaslatát a polgármesteri kabinet, illetve a Városi Tanács személyi összetételét illetően. Helyettesének Kern Imrét nevezte meg, az új összetételű Városi Tanács hét tagja pedig a következő: Góli Csilla a kommunális tevékenységekkel és a fejlesztésekkel lesz megbízva, Srđan Samardžić a gazdasági, Bognár Pásztor Hajnalka a mezőgazdasági, Miloš Nikolić az oktatási és a művelődési ügyekkel, Ilija Đukanović a szociális védelemmel és az egészségügyi kérdésekkel, Nataša Aleksić a sport és az ifjúság területével, Ercsi Hargita pedig a turizmussal, a beruházásokkal és a nemzetközi együttműködéssel.
A polgármestert, illetve annak kabinetjét szintén titkos szavazással választották meg, 63 tanácsnok támogatta kinevezését, 4 pedig ellene szavazott. Stevan Bakić a megválasztása után programját ismertetve elmondta, hogy folyatni fogja Bogdan Laban korábbi polgármester megkezdett munkáját, részletesen ismertetve annak előző négy évben elért eredményeit, de a jövőre nézve azt is elmondta, hogy prioritást élveznek majd a kapitális beruházások, mégpedig a Népszínház épületének felújítása, a palicsi Aquapark építésének folytatása, a Palicsi- és a Ludasi-tó biodiverzitásának megőrzése, továbbá a közkórház, a Kolevka, valamint a városi stadion felújítása. A legtöbb energiát a hazai és a külföldi befektetők megnyerésére, az ipari övezet bővítésére és a jelenlegi 7 százalék körüli munkanélküliség csökkentésére fordítja majd. Továbbá prioritásként emelte ki az oktatási intézmények korszerűsítését is, valamint elmondása szerint lesznek befektetések a közlekedési és a sportinfrastruktúrába, a mezőgazdaságba, az egészségügybe, a szociális védelembe, a kultúrába, valamint a vízvezeték- és a csatornahálózat fejlesztésébe. Az ülést követő sajtótájékoztatóján megköszönte a bizalmat a Szerb Haladó Pártnak és Aleksandar Vučićnak, kiemelve, hogy számára ez a kinevezés pályafutása csúcsa. Hozzátette, munkájával arra törekszik majd, hogy megszolgálja ezt a bizalmat, és reméli, hogy mandátuma végén a város polgárai csak a pozitívumok kapcsán emlékeznek majd rá.
KATALI RÓBERT