Jó iskola, jó nevelés csak jó pedagógusokkal képzelhető el
Megkezdődött a 17. Szabadkai Nyári Akadémia
Az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesületének szakmai továbbképzését augusztus 5-e és 9-e között tartják Szabadkán. A tanárok szakmai megújulását elősegítő Nyári Akadémiának idén csaknem 300 résztvevője van. A pedagógusok érdeklődési körük, igényeik szerint 9 szakcsoport közül választhattak.
A pedagógus-továbbképzésen hazai és külföldi előadók aktuális oktatási kérdéseket dolgoznak fel a magyar nyelv és irodalom, történelem, matematika, természettudomány, óvodapedagógia, osztálytanító, vizuális nevelés, tehetséggondozás és a testnevelés területeiről. Drámajáték, bábjáték mint a kreativitásfejlesztés lehetősége, gyermekközpontúság a vizuális nevelésben, a szövegértés fejlesztésének pedagógiája, a tehetséggondozás módszertani sokszínűsége, logikai játékok, látható matematikai szépség, tanulói teljesítmények mérése... – emelt ki néhány címet az elkövetkező öt nap programjából De Negri Ibolya, a szervező Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesületének elnöke.
A Városháza dísztermében megrendezett ünnepélyes megnyitón jelen volt dr. Hoffmann Rózsa, Magyarország köznevelésért felelős államtitkára is. Köszöntőjében az anyanyelvű oktatás megtartó ereje mellett az iskolai testnevelés fontosságát emelte ki. A magyar nyelvet és örökséget őriznünk és ápolnunk kell. Magyarságunkra mint értékre büszkék lehetünk, oly módon, hogy ugyanolyan értékként tiszteljük a környezetünkben élő népek nyelvét és hagyományait – mondta az államtitkár. A nevelésben a pedagógus a legfontosabb a család után. Jó iskola, jó nevelés csak jó pedagógusokkal képzelhető el, ezért az ilyen továbbképzések rendkívül fontosak, a hozamuk egész tanévben megmutatkozik – tette hozzá az Emberi Erőforrások Minisztériumának köznevelésért felelős államtitkára. A magyarországi pedagógusok helyzetéről Hoffmann elmondta, hogy szeptembertől jelentős mértékben emelkednek a pedagógusbérek, ami egyértelműen a magyar kormány és országgyűlés munkáját dicséri – fogalmazott.
Sikerült növelni a tanulás, a tudás és a diploma presztízsét közösségünkön belül. Egyre több magyar fiatal választ érettségit is biztosító szakot, és legalább 20 százalékkal nőtt az egyetemre iratkozók száma is – számolt be a testület eddigi eredményeiről dr. Korhecz Tamás, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke. Ezek az eredmények nem valósulhattak volna meg a pedagógustársadalom, az intézményvezetők, az iskolahálózat részvétele és a magyar kormány támogatása nélkül. Korhecz hozzátette: szembe kell néznünk azzal, hogy a pedagógusok egy részére még ma is jellemző a közöny, a hitehagyottság. Folyamatosan lesajnáljuk önmagunkat, alábecsüljük a saját képességeinket, lehetőségeinket és értékeinket. Folyamatosan Londonra vagy Németországra tekintünk, eközben a lábunk előtt heverő kincseket nem vagyunk hajlandóak észrevenni. Az, hogy hol tartunk, elsősorban tőlünk függ – mondta az MNT elnöke.
Pásztor Bálint parlamenti képviselő annak a jelentőségét hangsúlyozta, hogy a szerbiai oktatási minisztérium az akkreditált képzések között tartja számon az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesületének Nyári Akadémiáját. Fontos, hogy ne csak a szakmai továbbképzésről szóljon ez a néhány nap, hanem a barátkozásról és a tapasztalatcseréről is, ezért köszönet illeti a felvidéki és a kárpátaljai magyar pedagógusokat, hogy megosztják saját tapasztalataikat, illetve megismerkednek a vajdasági pedagógusok helyzetével – mondta Pásztor. A politikum feladata megfelelő keretet biztosítani a pedagógusok munkájához. Ha megteremtődnek a fejlődés elengedhetetlen feltételei ebben az országban, ha elindulunk egy kicsit bátrabb léptekkel az Európai Unió felé, akkor biztos, hogy ez egy életszínvonal-növekedést fog eredményezni. Az optimizmust és a jövőbe vetett hitet is erősíteni kell a diákokban – tette hozzá.
Kern Sólya Mária, a városi képviselő-testület elnöke köszöntötte Szabadkán a Nyári Akadémia vendégeit, megköszönte az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesületének a magyar nyelv oktatásának fejlesztése, a magyarságtudat megőrzése, a hagyományápolás és a nemzeti kultúra megismertetése terén végzett eddigi munkáját.
A 24 akkreditált pontot érő szakmai továbbképzés öt napon át tart a Szárity János Műszaki Középiskola épületében.
BASITY GRÉTA