Feltételekhez kötött támogatás
Az EBESZ szerbiai missziója és az LDP a tájékoztatási törvény módosításáról egyeztetett – A törvényjavaslat továbbra is heves elutasítást vált ki
A tájékoztatási törvény módosítására vonatkozó törvényjavaslat kapcsán tegnap az EBESZ szerbiai missziójának vezetője és a Liberális Demokrata Párt elnöke ült tárgyalóasztalhoz. Az LDP tudatta, képviselői akkor szavazhatnak a törvényjavaslatra, ha az a megfelelő módosítási indítványok elfogadásával jobbá válik. Az Újságírók Nemzetközi Szövetsége (IFJ) tegnap a törvényjavaslat visszavonására szólította fel a szerb államhatalmat.
Az augusztus 31-ére bejelentett parlamenti szavazónap közeledtével egyre többen használják ki a lehetőséget arra, hogy a tájékoztatási törvény módosításával kapcsolatban kifejtsék véleményüket. Hans Ola Urstad, az EBESZ szerbiai missziójának vezetője tegnap Čedomir Jovanovićtyal, a Liberális Demokrata Párt elnökével beszélgetett a szóban forgó törvényjavaslatról.
Urstad aggodalmát fejezte ki a tájékoztatási törvény módosítására vonatkozó törvényjavaslat kidolgozásának módját és körülményeit illetően.
– A médiatörvényeket immár második alkalommal módosították sürgősségi eljárásban. Egy ilyen jellegű gyakorlat csökkenti a törvények minőségét és alkalmazásuk eredményességét, továbbá akadályozza a szerbiai médiumok reformfolyamatát – fejtette ki véleményét az EBESZ szerbiai missziójának vezetője.
Urstad támogatja a törvényjavaslat egyes rendeleteit, főleg azokat, amelyek növelik a lapok terjesztőinek, kiadóinak, valamint fő- és felelős szerkesztőinek felelősségét.
Az LDP tegnapi közleményéből kiderült, Urstad és Jovanović szerint a tájékoztatási törvényjavaslatot újabb módosítási indítványokkal kell tökéletesíteni, ehhez pedig újabb szakértői tanácskozások megszervezése szükséges.
– Az LDP ehhez a feltételhez köti szavazatát, mivel csakis egy átszerkesztett törvényt támogatna esetleg – olvasható a közleményben.
Az LDP szerint mindenféleképpen változtatni kell azon rendelkezéseken, amelyek alapján a 90 napnál hosszabb ideig bankzárlat alatt lévő lapokat felszámolják, illetve amelyek alapján a lapok alapítói jogait nem lehet átruházni.
JOGTALANUL ÉS FELESLEGESEN
Az Újságírók Nemzetközi Szövetsége (IFJ) tegnap a tájékoztatási törvény módosítására vonatkozó javaslat visszavonására szólította fel a szerb államhatalmat. A nemzetközi szövetség szerint a törvényjavaslat jogtalanul és fölöslegesen avatkozik a média szabad közlési jogába, valamint megsérti a szabad sajtó európai elveit.
Jim Boumelha, az IFJ elnöke levelét Boris Tadićhoz, Szerbia elnökéhez, Mirko Cvetković kormányfőhöz, Slavica Đukić-Dejanovićhoz, a Szerbiai Képviselőház elnökéhez és Nebojša Bradić művelődésügyi miniszterhez juttatta el.
– Felszólítjuk a parlamenti képviselőket, hogy ne támogassák a törvényjavaslatot. A tájékoztatási törvény 14., 16., 92., 93., és 95. szakaszának módosítása és kiegészítése nem felel meg az ide vonatkozó európai mércéknek, továbbá ellentétben áll Szerbia alkotmányával. Ezek a rendelkezések súlyosan korlátoznák a sajtószabadságot – hangsúlyozta levelében Boumelha.
VMDP: A VMSZ MONDJON NEMET!
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt intézőbizottságának tegnapi közleményében elfogadhatatlannak nevezi a tájékoztatási törvény módosítására vonatkozó javaslatot, ezért arra kéri a Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti képviselőit, hogy az augusztus 31-ei ülésen ne szavazzanak igennel.
– A VMDP elfogadja a parlamenti és a parlamenten kívüli vitákban elhangzott kifogásokat, mivel ezek végkicsengése az, hogy a törvényjavaslat súlyosan korlátozza a sajtószabadságot. Számunkra külön gond az is, hogy a törvényjavaslat károsan befolyásolhatja a kisebbségi média és a szerb lapok viszonyát – szögezte le a VMDP intézőbizottsága.
Pásztor Bálint, a VMSZ parlamenti képviselője korábban lapunknak már kijelentette, hogy pártjának képviselői szavazatukkal támogatni fogják a vitatott törvényjavaslatot. Pásztor állásfoglalását a Dnevnik szerb nyelvű napilap tegnapi számában is megerősítette, vagyis bejelentette, hogy a VMSZ négy képviselője hétfőn igennel fog szavazni.
SzERKESZTŐSÉGI ÖSSZEFOGLALÓ