Célvonalban az autonómia
Elkészült a Vajdaság hatásköreiről szóló törvénytervezet – Akár két héten belül parlamenti döntés születhet a statútumról
Egy év huzavona után a szerb kormány elkészítette Vajdaság hatásköri törvénytervezetének munkaverzióját, amelyről várhatóan a holnapi kormányülésen döntenek. Amennyiben megszavazzák, a parlamenti képviselők elé kerülhet. Ezzel 152 új hatáskört vehet át a tartomány az államtól. Ennek ellenére a Vajdasági Szociáldemokrata Liga nem szavazna rá, míg Pásztor Bálint parlamenti képviselő és Bojan Pajtić, a Tartományi Végrehajtó Tanács elnöke hasonlóan vélekedik: nem ideális, de elfogadható.
A Vajdaság hatásköreiről szóló törvénytervezet munkaverzióját kedden este tette közzé a szerb kormány. Sajtóértesülések szerint a törvénytervezet munkaverziójáról – amely nem végleges, tehát változtatható – a holnapi kormányülésen döntenek. Amennyiben elfogadják, akkor az új statútummal a hatásköri törvényjavaslat akár két héten belül a köztársasági parlament képviselői elé kerülhet – vélekedett Pásztor Bálint, a kisebbségi frakció vezetője lapunknak. Mint megjegyezte Slavica Đukić-Dejanović, a Szerbiai Képviselőház elnöke ígéretet tett arra, hogy ekkor megszakítja a mintegy 59 napirendi pontból álló rendes parlamenti ülést, és csak a tartománnyal kapcsolatos jogszabályokról vitáznak majd. A Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti képviselői mindenképpen megszavazzák a dokumentumokat, ugyanis Pásztor szavai szerint nem engedhető meg, hogy újabb mondvacsinált okok miatt hónapokig elhúzódjon a jogszabályok megszavazása.
– Természetesen nem ideális a hatásköri törvény, de az adott politikai körülmények között kielégítőnek tekinthető. Egyrészt a jelenlegi Szerbiai Alkotmány nem tesz lehetővé Vajdaság számára nagyobb autonómiát – ami miatt támogatjuk is az alkotmány módosítását – másrészt az elmúlt egy évben megbizonyosodhattunk arról, hogy a belgrádi politikai vezetés még nem érett meg arra, hogy ettől magasabb fokú autonómiát adjon a tartománynak – mondta Pásztor Bálint.
A Vajdaság hatásköreiről szóló törvénytervezet munkaverzióját a Szerb Kormány honlapján olvashatják.
Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti képviselője szerint a jelenleg parlamenti eljárásban levő statútum és az elfogadásra kerülő hatásköri törvény még mindig sokkal jobb, mintha hatályban maradna az 1990-es miloševići vajdasági statútum. Többek között fontosnak tartja, hogy a tartomány lesz a vajdasági óvodák és általános iskolák alapítója.
– Ezek a hatáskörök a vajdasági magyarság oktatása szempontjából mindenképpen fontosak, és egyszerűbb a tartományi szervekkel tárgyalni arról, hogy egyes intézmények alapítói jogát ruházzák át a nemzeti tanácsokra, mintha a belgrádi kormányzattal kellene megállapodásra jutni. Ehhez hasonló pozitív példákat további húsz társadalmi területen is fel lehetne sorolni – véleményezte a parlamenti képviselő.
Ugyanakkor nagyon fontos, hogy mielőbb elfogadásra kerüljön a közvagyonról szóló törvény. Szavai szerint a jövőben ezzel a törvénnyel lesz szabályozva a tartományi és az önkormányzati tulajdon, valamint az önálló bevételi források kérdése. Szerinte jobb lett volna, ha mindezt a hatásköri törvény szabályozná, de sajnálatos az is, hogy kimaradt a tartományi statisztikai hivatal megalapításának joga.
– A tulajdonjogok és bevételi források kérdésének a tisztázása nélkül nem lehet autonómiáról beszélni – tette hozzá Pásztor.
Mint megjegyezte, nem világos számára a Vajdasági Szociáldemokrata Liga álláspontja a Vajdasági Tudományos Akadémia intézményével és Újvidék Vajdaság fővárosi státusával kapcsolatban, mert ezeknek a kérdéseknek nem is kell a hatáskörökről szóló törvényben szerepelnie. Az akadémia intézményének kérdését a statútum szabályozza, míg az, hogy Újvidéket vajdaság fővárosának nevezik-e, nem érdemi kérdés. Pásztor Bálint szerint elképzelhető, hogy a szombati tartományi képviselőházi ülésen a hatáskörökről szóló törvénytervezettel kapcsolatban valamiféle nyelvi összehangolás történik majd, de a VMSZ semmi olyan változtatást nem fog megszavazni, amely csökkentené az autonómia mértékét.
Bojan Pajtić, a Tartományi Végrehajtó Tanács elnöke szerint sem tökéletes a hatásköri törvénytervezet, azonban a tartomány javaslatainak 90 százalékát tartalmazza. Ezek közül kiemelte a Fejlesztési Bank megalapításának jogát, valamint azt is, hogy a tartomány képviseletet nyithat Brüsszelben és az európai régiókban. Szavai szerint Vajdaság fővárosának, a Vajdasági Tudományos Akadémiának, valamint a tartományi közvállalatoknak a kérdését a statútum szabályozza. Ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy a jövő héten parlamenti eljárásba kerül a törvénytervezet.
A LIGA NEM SZAVAZ
A Vajdasági Szociáldemokrata Liga nincs megelégedve a kidolgozott dokumentummal. Bojan Kostreš, a VSZL alelnöke tegnapi sajtótájékoztatójukon kiemelte: annak ellenére, hogy sok olyan elemet tartalmaz a törvénytervezet, amelyek a VSZL ajánlásai voltak, kimaradtak a dokumentumból olyan részek, amik nélkül pártjuk nem támogathatja tovább azt.
Kostreš szerint a következők nem maradhatnak ki a törvénytervezetből: Újvidék mint Vajdaság fővárosa, a Vajdasági Tudományos és Művészeti Akadémia legitimálása, az európai intézményekkel való kommunikációhoz való jog, valamint a belgrádi illetékesekkel egyezségre kell jutni Vajdaság törvényhozási, bírósági és végrehajtói hatalma terén is.
– Az elkövetkező két-három napban tárgyalni fogunk Mirko Cvetković kormányfővel az említettekkel kapcsolatban. Nagyon remélem, hogy meg tudunk állapodni, mert ellenkező esetben követeléseinktől nem tágítunk, és nem szavazunk a törvényre – mondta Kostreš.
Mint megjegyezte, fontosnak tartják az alkotmány megváltoztatását is, annak érdekében, hogy a tartomány valódi autonómiát kaphasson, majd hozzátette, nem tudnak hozzájutni Vajdaság statútum tervezetének a szövegéhez, de abból, amit a hatásköri törvénytervezetben látnak, semmi jóra sem következtetnek.
Branislav Bogaroški, a VSZL tartományi frakcióvezetője ugyanakkor elmondta, hogy a Tartományi Képviselőházban a Liga nem lesz jelen Vajdaság hatáskörét megállapító törvénytervezetének újratárgyalásán, mert megalázónak tartja azt, hogy az egy éve több mint háromnegyedes többséggel elfogadott törvényt, most „pótvizsgára küldjék”.
dió, h.gy.