Célegyenesben a vajdasági statútum és a hatásköri törvény

Már csak a két parlament döntésére van szükség

Több mint egy évig tartó kínos huzavona után a belgrádi kormány áldását adta egyetlen tartománya, Vajdaság alaptörvényének elfogadásához szükséges hatásköri törvény javaslatára. Ennek folytatásaként a tartományi parlament szombati ülésén össze kell, hogy hangolja az általa egyszer már elfogadott statútumot az új kísérő törvénnyel. A két dokumentum sorsáról a belgrádi parlament hozza majd meg a végső döntést.

Az előzmények alapján leszögezhető, hogy Belgrád igazából nem akarja Vajdaság autonómiáját. Azt a magas fokút, amivel az 1974-es alkotmány értelmében rendelkezett végképp nem. De még azt a megtépázottat sem igen, amelynek alapjait a vajdasági parlament bő egy évvel ezelőtt kidolgozott alaptörvényében lefektetett. Mert ha akarta volna, akkor a szerb kormány már rég kidolgozta volna a statútum elfogadásához és alkalmazásához szükséges hatásköri törvényt. Erre csütörtök este sor került. Mirko Cvetković miniszterelnök:

- Megelégedettséggel állapítom meg, hogy összehangoltuk álláspontjainkat és azt várom, hogy a törvény a szerb parlamentben megkapja a többség támogatását.

152 új hatáskör

Hogy mit is tartalmaz valójában a vajdasági alaptörvény alkalmazásához nélkülözhetetlen hatásköri törvény javaslata, arról Bojan Pajtić vajdasági kormányfő - aki ugyanannak a Demokrata Pártnak a politikusa, amely a legerősebb kormányalkotó tényező Belgrádban, a vajdasági parlamentben pedig 58 százalékos többséggel rendelkezik – így vélekedik:

- A hatásköri törvény nem tökéletes, de tartalmazza a vajdasági javaslatoknak több, mint a kilencven százalékát. A tartomány újabb 152 hatáskört vehet át a köztársaságtól. Különösen fontosnak tartjuk, hogy Vajdaság fejlesztési bankot működtethet, és hogy a Fruska Gora nemzeti parkkal mostantól a tartomány rendelkezhet. Fontos a brüsszeli képviselet is, mert így hozzáférhetünk az európai uniós pénzalapokhoz, és a törvény értelmében Újvidéken készülhetnek majd a regionális fejlesztési tervek - mondta a vajdasági végrehajtó tanács elnöke, hozzátéve, hogy a tartomány kizárólagos hatáskörébe tartozik a területén található közvállalatok igazgatása, és hogy Vajdaságnak továbbra is lehet Tudományos és Művészeti Akadémiája.

Mindez igaz, azonban Vajdaság továbbra is legfeljebb csak a szerbiai alkotmányban meghatározott 7 százalékot kapja majd meg a köztársasági költségvetésből, miközben 43 százalékban járul hozzá annak feltöltéséhez. És kérdés, hogy ebből a hét százalékból a tartomány tudja-e majd pénzelni az új hatásköröket.

A VMSZ megszavazza

Pásztor Bálint a VMSZ szerbiai parlamenti képviselője már a hét elején jelezte, hogy pártja négy képviselője a belgrádi parlamentben meg fogja szavazni a statútumot és a hatásköri törvényt is:

- A VMSZ képviselői igennel fognak szavazni a vajdasági statútummal és a hatásköri törvénnyel kapcsolatban is. Úgy gondoljuk, hogy nekünk, akik kezdettől fogva a legenergikusabb követelői voltunk annak, hogy ezt a két jogszabályt fogadja el a szerbiai parlament, mindenképpen igennel kell szavaznunk. Főleg azok után, hogy kiderült, nem fog csorbulni az a szöveg, amelyet a tartományi parlament még tavaly októberben elfogadott a statútum tervezete formájában. Elképzelhető, hogy valamilyen nyelvi-technikai összehangolásra sor fog kerülni, de a VMSZ képviselői biztos, hogy nem fognak olyan szöveget megszavazni, amely a tartományi parlament által tavaly októberben elfogadott statútum tervezetből hatásköröket hagyna ki.

Mielőtt azonban a két jogszabály a belgrádi törvényhozás elé kerülne, szombaton pótvizsgáznia kell a vajdasági képviselőháznak. Össze kell hangolnia az általa egyszer már elfogadott statútumot a hatásköri törvénnyel. A Vajdasági Szociáldemokrata Liga (LSV) képviselői máris jelezték, hogy ebben a színjátékban nem fognak részt venni annak ellenére sem, hogy Mirko Cvetković szerb kormányfő elfogadta a hatásköri törvényre tett valamennyi módosítási javaslatukat és azok beépültek a törvényjavaslatba. Aleksandra Jerkov, a LSV képviselője:

- A vajdasági képviselőházat nem kell oly módon megalázni, hogy ismét állást foglaljon ugyanarról a dokumentumról. Ott ugyanis a vajdasági polgárok által megválasztott 120 képviselő foglal helyet, akik nem gyengeelméjűek és nem is pótvizsgázó diákok. Így szükségtelen ugyanarról a dologról még egyszer véleményt mondani- mondja a vajdasági autonomista politikus.

TERNOVÁCZ ISTVÁN

2025. április 7.

16,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése