Bonyolult stratégiák és egyszerű életproblémák
Pásztor Bálint frakcióvezetőt kértük fel: számoljon be a VMSZ képviselőcsoportjának és államtitkárainak eddigi munkájáról
Két hónappal ezelőtt, április 16-án alakult meg a Köztársasági Képviselőház új összetétele. A parlamenti többség definiálása, a kormány megválasztása az első feladatok közé tartozott. A Vajdasági Magyar Szövetség a kormány megalakítása előtt koalíciós tárgyalásokat folytatott a választások győztesével, a Szerb Haladó Párttal, ennek eredményeképp végül a hatalmi többség tagjává vált. Pásztor Bálint frakcióvezetőt az elmúlt két hónap munkájáról, legjelentősebb feladatairól, eredményeiről kérdeztük.
– Április 16-át követően megalakultak a parlamenti bizottságok, küldöttségek. Az SZHP az eddigiekben maradéktalanul betartotta a koalíciós szerződésbe foglaltakat. Korábbi partnereinkkel ellentétben most azt tapasztaljuk, hogy a másik fél is fontosnak tartja a megállapodások szigorú betartását. Pártunk alelnöki helyet kapott az európai integrációs bizottságban Varga László személyében, Fremond Árpád lett a mezőgazdasági bizottság alelnöke. Van testületi tagunk az alkotmányügyi, az igazságügyi, a munkaügyi, az emberi- és kisebbségjogi, a pénzügyi és az oktatásügyi bizottságban is. Az Európa Tanács parlamentáris közgyűlése szerbiai delegációjának a tagja lett Kovács Elvira, ahol eddig csak taghelyettessel rendelkeztünk. Fontosnak tartom mindezt felsorolni, hiszen az európai integrációs bizottság határozata értelmében, amikor megnyílnak az Európai Unióval folytatott tárgyalási fejezetek – összesen 35 ilyen van – akkor az ország tárgyalási pozíciójának meghatározása éppen a parlamentben történik majd az európai integrációs bizottság és a szakbizottságok munkája révén. Fontos tehát az, hogy az egyes kérdésekben döntést hozó testületek tagjai lehetünk. Álláspontjainkat úgy fogjuk minden alkalommal kialakítani, hogy figyelembe vesszük a szakma és a civil szervezetek véleményét is. Leegyszerűsítve: a vajdasági magyarságnak ráhatása lesz e folyamatok alakulására – állapította meg Pásztor Bálint.
A MÁR ELFOGADOTT TÖRVÉNYEK
A nemzeti tanácsokról szóló törvény az első elfogadott jogszabályok között szerepelt a kormány április 27-i megválasztását követően – emlékeztetett. Ennek egyrészt jelzésértéke van, másrészt lényeges, mert lehetővé tette a nemzeti tanácsi választások októberi lebonyolítását. A következő hetekben ki is írják majd azokat. A parlament elfogadott egy igazságügyi törvénycsomagot is, egy alkalmi ülésen pedig jóváhagyta a vajdasági statútumot is.
– A 2009-ben tapasztaltakkal ellentétben, amikor mintegy másfél éven át vesztegelt a parlamentben a statútum javaslata, most néhány nappal a szöveg megérkezését követően az napirendre került. A parlament megvitatott több, a kisebbségvédelem szempontjából lényeges jelentést is: az ombudsmannak, az esélyegyenlőségi és az adatvédelmi biztosnak, a korrupcióellenes ügynökségnek a jelentésére gondolok.
A parlament nemzetközi egyezményeket hagyott jóvá, a többi között a mezőgazdasági öntözési projektumot segítő Arab Emírségekkel kötött egyezményt, és az egymilliárd dolláros kedvező hitelről szóló megállapodást is. Az elfogadott gazdasági csomag a munkahelyteremtést próbálja segíteni. Egy vásárlóbarát fogyasztóvédelmi jogszabályt éppen most hagytak jóvá. Pásztor kiemelte, hogy az oktatásügyi minisztérium elfogadta a VMSZ szerb nyelv oktatására vonatkozó kezdeményezését, mellyel összhangban, a 2015–16-os tanévben már az új tanterv szerint oktatják majd a kisebbségi tagozatoknak a szerb nyelvet. Jelentősnek nevezte találkozóját Štefan Füle bővítési biztossal, melyen kisebbségvédelemről esett szó, s melyet követően kiderült, hogy az államnak egy ezzel a kérdéssel foglalkozó stratégiát is ki kell dolgoznia a csatlakozás folyamatában.
ÉLETSZERŰ GONDOK MEGOLDÁSA
Az államtitkárokat május 15-én nevezték ki. A VMSZ államtitkárai a kormányban: Juhász Attila mezőgazdasági, Csikós László szociális ügyekkel foglalkozó, dr. Vickó Ferenc egészségügyi, Kern Imre infrastrukturális kérdésekkel megbízott és dr. Győri Lukrécia idegenforgalommal foglalkozó államtitkár.
– Nem árulok el nagy kulisszatitkot, ha elmondom, hogy a lehető legszorosabb együttműködés alakult ki a VMSZ államtitkárai és parlamenti képviselői között az elmúlt két hónapban. A fontos kérdésekről hetente legalább egyszer egyeztetünk, annak érdekében, hogy tudomást szerezzünk az aktuális történésekről, és hogy a számunkra fontos ügyek a koalíciós megállapodással összhangban rendeződjenek.
A mezőgazdasági államtitkár hatáskörébe tartozott az észak-bánáti hódegyházi eset.
– Nem vették át a tejtermelőktől a tejet, mert az addigi felvásárló csődbe ment. Több tíz család egzisztenciája került ez által veszélybe. Juhász Attilának és Fremond Árpádnak köszönhetően néhány napon belül megoldódott a helyzet, s a szabadkai tejgyár átveszi a tejet a termelőktől. Aprónak tűnő, az emberek megélhetése szempontjából azonban nagyon is jelentős eredménynek számítanak az ilyenek.
A mezőgazdaság területén az aránytalanul magas járulékokkal és a kapcsolható eszközök bejegyzési kérdésének megoldásával, vidékfejlesztéssel foglalkozik még jelenleg Juhász. A szociális ügyekre jelenleg a munkatörvény előkészítése nyomja rá a bélyegét. Csikós az ország szociális központjainak vezetőivel tárgyalt elsősorban arról, hogy a nem állami alapítású intézmények is a rendszer részét képezhessék. Azon is dolgozik, hogy egy törvénymódosítással lehetetlenítsék el, hogy a többszörösen visszaeső bűnözők szociális segélyben részesülhessenek. Vickó Ferencet a vajdasági egészségügyi kérdésekkel bízták meg, a primáris egészségvédelem is hatáskörébe tartozik. A szabadkai és zentai kórházak fejlesztése prioritást jelent munkájában. Már tartott egy találkozót az egészségügyi intézmények vezetőivel a helyzetfelmérés érdekében. Kern Imre jelenleg az építési törvény módosításának előkészítésén dolgozik, a napokban kész lesz a tervezet. Az önkormányzatok építésügyi osztályvezetőivel, az ügyvédekkel, a tervező és kivitelező cégekkel egy fajta belső közvitát fognak tartani, hogy ezeknek az érdekeit is minél nagyobb mértékben magába foglalja a módosítás. Kern a vajdasági magyarság számára fontos infrastrukturális projektumokkal foglalkozó munkacsoportok tagja is, ilyen projektumnak számít a szabadkai Y-ág, a Belgrád–Budapest-vasútvonal. Győri Lukrécia az ország idegenforgalmi stratégiájának előkészítésén dolgozik, hangsúlyosabbá szeretné tenni a fürdőturizmust és a falusi turizmust.
Pásztor Bálint elmondta, hogy augusztus elsejéig várható a pótköltségvetés elfogadása, a munkatörvény és építési törvény napirendre tűzése, de a privatizációról, csődeljárásról szóló jogszabályok is eljárásba kerülhetnek. A frakcióvezető szerint elsősorban a gazdaság témakörébe tartozó javaslatok jellemzik majd a képviselőház munkáját az előttünk álló hónapokban.
VIRÁG ÁRPÁD