Az SZDP nyelvi őrjáratot szervezne
Közéleti személyek és politikai pártok egyaránt elítélték a kezdeményezést, amely a magyar nemzetiségűek szerbtudását ellenőrizné
A Magyar Nemzeti Tanács Nyelvrendőr programjának mintájára a Szerbiai Demokrata Párt „nyelvi őrjáratokat” szervez majd Vajdaságban, jelentette be kedden este Milenko Jovanov, a SZDP vajdasági bizottságának elnöke. Hozzátette, elsősorban Észak-Bácskában kívánják ellenőrizni, hogy a magyar nemzetiségű polgárok beszélik-e a szerb nyelvet.
– Ellenőrizni fogjuk, hogy hány magyar nemzetiségű polgár nem beszél szerbül, nehogy megtörténjen az, hogy egyes településeken a szerb nemzetiségű polgárok nem tudnak szót érteni a helyiekkel. Vajon Magyarországon van olyan település, ahol nem tudnak magyarul? Nincs – érvelt Jovanov, majd hozzátette, tudomása van arról, hogy Vajdaságban néhány településén senki sem beszéli az állami nyelvet.
Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség szerbiai képviselőházi frakciójának vezetője a bejelentéssel kapcsolatban kijelentette, hogy nem ismer olyan előírást, amely szerint a magyar nemzetiségű polgároknak tudniuk kellene szerbül.
– Természetesen ez nem jelenti azt, hogy saját érdekükben nem kell elsajátítaniuk annak az országnak a nyelvét, amelyben élnek – mondta Pásztor. Szavai szerint a VMSZ már évek óta szorgalmazza a szerb nyelv tanítási programjának és tervének a módosítását az általános és a középiskolákban egyaránt, a jelenlegi programok ugyanis nem eredményesek. Kiemelte, hogy Szerbia alkotmánya a nemzeti kisebbségek tagjainak külön és kollektív jogokat biztosít, valamint szavatolja azok alkalmazását, egyik ilyen pedig a kisebbségek nyelve hivatalos nyelvként való használatának joga bizonyos községekben és városokban. Hozzátette, ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a táblákon szereplő kiírásoknak többnyelvűeknek kell lenniük.
– Nem látok semmi kivetnivalót abban, hogy a Magyar Nemzeti Tanács az itt élő magyarok alkotmányos és törvényes jogainak betartásával foglalkozik, és valószínűleg a többi nemzeti tanács is ezt teszi. A nyelvi őrjárat megalakításával kapcsolatos bejelentés pedig nem más, mint demagógia, és remélem, hogy az SZDP mint komoly és jogkövető párt, nem áll e kijelentés mögött – mondta Pásztor.
Muškinja Heinrich Anikó tartományi ombudsman aggodalmát fejezte ki Jovanov bejelenésének esetleges következményei miatt.
– Az ehhez hasonló bejelentések Vajdaságban megronthatják a nemzetek közötti viszonyokat, és félelemérzetet válthatnak ki a nemzeti kisebbségek tagjainak körében – áll a közleményben.
Az ombudsman hozzátette, az ombudsmani hivatal évek óta figyelmezteti a nyilvánosságot és az illetékes szerveket, hogy elengedhetetlen a szerb nyelv minőségi oktatása, amelybe beletartozhat a kétnyelvű oktatási rendszer bevezetése azokban a középiskolákban, ahol a magyar nemzeti közösség tagjai többségben vannak.
– Tény, hogy Vajdaság északi részén a magyar nemzeti kisebbség tagjai nem tudnak szerbül, de ez nem, és nem is lehet az ő hibájuk. Az egyetlen hely, ahol megtanulhatnak szerbül, nem más, mint az iskola, és ez az egyetlen hely, ahol értékelni és ellenőrizni lehet ezt a tudást. Politikai szervezeteknek nincs jogosultsága erre, kiváltképp akkor, ha ezt politikai pontszerzésre használják fel egy olyan pillanatban, amikor Szerbia és Magyarország politikai kapcsolatai nagyon magas és minőségi szinten vannak – szögezte le az ombudsman.
Dr. Várady Tibor nemzetközi jogi szakértő és akadémikus szerint természetes, hogy a kisebbségeknek ismerniük kell a többségi lakosság nyelvét, de erre senki sem kényszerítheti őket.
– Kétlem, hogy egy politikai párt által szervezett nyelvi őrjárattal ösztönözni lehetne a nyelvtanulást. Sokkal természetesebb, ha ezt a nemzeti tanács a szerbiai iskolarendszerrel együttműködve teszi. Úgy gondolom, Vajdaság legnagyobb részében a magyarok meglehetősen jól beszélnek szerbül, ahol pedig nem, ott javítani kell ezen – mondta Várady.
Szavai szerint kissé torz a szerb nyelvet nem ismerő kisebbségiek számáról kialakult kép. Úgy érvelt, hogy ezek az adatok nem drámaiak, és minden vajdasági magyarnak érdekében áll, hogy beszéljen szerbül.
Nevena Petrušić esélyegyenlőségi biztos a nyelvi őrjárat megalakításának ötletét szörnyűnek és aggasztónak nevezte, leszögezve, hogy megalakítására senkinek sincs joga, az ugyanis olyan megfélemlítés eszköze lehet, amely visszavonhatatlan következményekkel járhat. Kiemelte, hogy a kisebbségek nyelvének hivatalos nyelvként való használatának jogát az alkotmány és a törvények szabályozzák, és ezt senki sem kérdőjelezheti meg.
Suzana Paunović, az emberi és kisebbségi jogok szerbiai irodájának igazgatója a bejelentést példátlannak nevezte, és hozzátette, hogy napi szinten kapcsolatban áll a nemzeti tanácsokkal, így bizonyítani tudja, hogy érdekeltek a szerb nyelv megtanulásában, tisztában vannak ugyanis azzal, hogy ez az alapja a szerb társadalomba és politikai életbe történő integrációjuknak.
A nyelvi őrjárat bejelentését a Vajdasági Szociáldemokrata Liga, az Új Párt és a Demokrata Párt is elítéli. A VSZL szerint az SZDP miután nem jutott be a parlamentbe, nem titkolja gonosz szándékát és fasiszta módszereit, a DP szerint most már egy bejegyzett politikai szervezet folytatja a hazafiatlan személyek, filmek és szervezetek neveit feltüntető listák készítését, amit korábban szélsőséges szervezetek végeztek, az ÚP szerint pedig más országokban is léteznek olyan kisebbségek, amelyek nem ismerik a többségi nyelvet, a nyelvi őrjárat megalapításának ötlete demokráciaellenes, és ellenkezik a szerbiai jogszabályokkal is. A kezdeményezést a Magyar Remény Mozgalom is felháborítónak tartja, és hozzáteszi, egyes felelőtlen szerb politikai tényezők ismét a valós problémákról kísérlik meg elterelni a figyelmet, és némi gyűlöletbeszéddel, uszítással igyekeznek teret nyerni a szavazótábor soviniszta érzületű rétegei között.
Az SZDP a nyelvi őrjáratra vonatkozó reakciókkal kapcsolatban kiemelte, hogy a pártjuk ellen lejárató kampány folyik, mivel ők is azon a véleményen vannak, hogy a kisebbségek jogait tiszteletben kell tartani, majd sérelmüknek adtak hangot, hogy az MNT Nyelvrendőr programja miatt senki sem háborodott fel.
dió