Az Este - Szerbiai választások - Pásztor Bálint
Köztársasági, tartományi és önkormányzati képviselők mellett államfőt is választanak Szerbiában májusban. A vajdasági magyar képviselet erősödhet.
Mv.: - Nemcsak a kampányzárón, a kampányban is részt vesznek, részt vettek vezető magyar politikusok. Szerbia május 6-án választ. Ha a vajdasági magyarok egységesen szavaznak még kormányzó erő is lehet a VMSZ-ből.
R.: - Szerbia vatlakozását követően azok a fiatalok, akik ismerik a magyar és a szerb szakmai nyelvet versenyelőnyben lesznek - mondta Semjén Zsolt Szabadkán. A miniszterelnök-helyettes arról is beszélt, fontos, hogy a vajdasági magyarság minél nagyobb számban vegyen részt a május 6-i szerbiai választásokon. Semjén Zsolt szerint a Vajdasági Magyar Szövetség bebizonyította, hogy képes a vajdasági magyar érdekeket képviselni. Azzal, hogy a magyar kormány a VMSZ mellett foglal állást a választások előtt, tulajdonképpen a vajdasági magyarág mellé áll - jelentette ki a miniszterelnök-helyettes.
Semjén Zsolt, nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes: - Az a nemzeti érdek, hogy a magyarság minél egységesebben tudjon megjelenni, és megvan az a lehetőségünk arra, hogy a magyarok nélkül ne lehessen kormányt alakítani Szerbiában. Ami pedig mindenképpen a magyarság és a vajdaság szempontjainak a hangsúlyos megjelenítését jelenti.
R.: - Pásztor István, a VMSZ elnöke szerint Budapest támogatása erőt ad a vajdasági magyar közösségnek. Pénteken VMSZ kampányzáró rendezvényére a Vajdaságba érkezik Orbán Viktor, miniszterelnök is.
Mv.: - Az Este vendége pedig Pásztor Bálint, a szerb köztársasági parlament képviselője, a Vajdasági Magyar Szövetség képviselője, jó estét kívánok képviselő úr!
Pásztor Bálint, (VMSZ) képviselő, Szerb Köztársasági Parlament: - Jó estét kívánok!
Mv.: - Maga nagyon fiatal, és már a harmadik ciklusát nyomja.
Pásztor Bálint (VMSZ) képviselő, Szerb Köztársasági Parlament: - Igen, de ez rohamosan változik, és nem jó irányba.
Mv.: - Azaz?
Pásztor Bálint (VMSZ) képviselő, Szerb Köztársasági Parlament: - Hát a korom, nem a mandátumok száma, remélem, hogy elnyerem a harmadik mandátumot. Hiszen ez azt jelentené, hogy a VMSZ újra parlamenti párttá válik és mi azt szeretnénk, ha a jelenlegi négy képviselő helyett hatan lennénk a következő ciklusban.
Mv.: - Ez mit jelentene egyébként? A hat képviselő. Milyen erőt jelent ez a szerb parlamentben, a köztársasági parlamentben?
Pásztor Bálint (VMSZ) képviselő, Szerb Köztársasági Parlament: - Ez egyrészt azt jelentené, hogy alakíthatnánk önálló VMSZ-es frakciót, másrészt pedig azt jelentené, hogy megkerülhetetlen erővé válnánk a képviselői házban nagy valószínűség szerint, hiszen a két úgynevezett nagy párt, fej-fej mellett halad, és valószínűleg a Demokrata Pártnak szüksége lenne a VMSZ-es képviselők támogatására a kormányalakításnál.
Mv.: - Most úgy tűnik, ugye, hogy a Demokrata Pártnak áll a zászló, de lehetséges az is, hogy a Szerb Haladó Párt nyeri meg a választásokat. Abban az esetben, ha a Haladó Párt győz, akkor koalícióra lépnek-e velük?
Pásztor Bálint (VMSZ) képviselő, Szerb Köztársasági Parlament: - A Haladó Párttal biztosan nem fogunk koalícióra lépni.
Mv.: - Miért?
Pásztor Bálint (VMSZ) képviselő, Szerb Köztársasági Parlament: - Azért, mert a Haladó Pártnak a programja jelen pillanatban nem kompatiblis a VMSZ programjával. Másrészt pedig a Haladó Párt vezetőinek a múltja nem kompatibilis azzal az európai jövővel, amiben reménykedünk Szerbia esetében.
R.: - Azaz? Milyen jövőben reménykednek?
Pásztor Bálint (VMSZ) képviselő, Szerb Köztársasági Parlament: - Hát azt szeretnénk, ha egy olyan kormány alakulna Szerbiában, amely az EU-s csatlakozást mindenek felett álló elvnek és célnak tekintené.
Mv.: - Ez kérdéses a Szerb Haladó Pártnál? Hát azért ők is támogatják.
Pásztor Bálint (VMSZ) képviselő, Szerb Köztársasági Parlament: - Én azt gondolom, hogy igen, hiszen az utóbbi időben valóban erről beszélnek, de még mindig megkérdőjelezhető, hogy az ő esetükben az Európai Unió vagy Oroszország-e az első számú stratégiai partner. Mi természetesen azt gondoljuk, hogy minden állammal gazdasági ügyekben együtt kell működni. De vissza kellene térni az euróatlanti integráció útjára, tehát mi a NATO-csatlakozás hívei vagyunk. Ezen kívül pedig szeretnénk, ha felgyorsulna az uniós integráció.
Mv.: - Ez egyébként kizárja? Hiszen Szerbiának ugye tradicionális partnere, tradicionális szövetségese Oroszország, kizárja azt a lehetőséget, az Oroszországgal való szövetség, hogy az euróatlanti szerződésbe belépjen Szerbia?
Pásztor Bálint (VMSZ) képviselő, Szerb Köztársasági Parlament: - Jogilag természetesen nem zárja ki, de azt gondolom, hogy a tagjelölti státusz megszerzését követően Szerbiának a külpolitikáját is összhangba kell hozni az uniós külpolitika elveivel, és nem lehet két széken ülni egy időben. De a jelenlegi külpolitika Szerbiában nem két széken ül, hanem legalább haton, hiszen egyik nap az Európai Unió, másnap Oroszország, harmadnap az Amerikai Egyesült Államok majd az el nem kötelezett országok, India, Kína, Brazília és így körben halad a szerbiai külpolitika, a demokrata párti kormány esetében is. Éppen ezért lesz az egyik feltételünk a demokrata párti vezetésű kormány megalakításánál az, hogy világos legyen a külpolitika.
Mv.: - Minisztert adnak majd?
Pásztor Bálint (VMSZ) képviselő, Szerb Köztársasági Parlament: - Egészen biztosan nem, hiszen mi továbbra is az elvszerű politizálást tartjuk célunknak és egyedüli célra vezető útnak a magyar ügyeket és a vajdasági érdekeket szeretnénk képviselni. És, amennyiben személyesen vennénk részt a kormányban miniszteri vagy akár államtitkári szinten, akkor a mozgásterünk gyakran beszűkülne. Ezt láthattuk más pártok esetében a jelenlegi mandátumban.
Mv.: - Vajdasági érdekek. Mik a vajdasági érdekek Szerbián belül?
Pásztor Bálint (VMSZ) képviselő, Szerb Köztársasági Parlament: - A vajdasági érdekek elsősorban azok, hogy Belgrád és a központi köztársasági kormány ne rabolja ki a vajdaságiakat.
Mv.: - Kirabolja?
Pásztor Bálint (VMSZ) képviselő, Szerb Köztársasági Parlament: - Igen, gyakorlatilag ez a helyzet, hiszen az elmúlt öt évben annak ellenére, hogy a köztársasági alkotmány világosan lefekteti azt, hogy Vajdaságnak mennyi jár a köztárssági költségvetésből, minden évben alkotmányellenes költségvetést fogadott el a szerbiai parlament, volt olyan év, amikor már az év elején ez bebizonyosodott, ebben az esetben mi a költségvetési javaslat ellen szavaztunk két évvel ezelőtt. Más években pedig az év végén derült ki, hogy Vajdaság távolról sem kapta meg azokat a összegeket, amelyeket minimálisan megillették volna. Éppen ezért mintegy 600 millió eurót vettek ki a vajdaságiak zsebéből az elmúlt öt évben.
Mv.: - Mi lehetett volna ebből a 600 millióból, ha megkapják?
Pásztor Bálint (VMSZ) képviselő, Szerb Köztársasági Parlament: - Például 700 km regionális út, 10 ezer km vízvezeték, 5000 km kanalizáció, 20 modern kórház, 110 diákotthon. Lett volna mit építeni és a vajdaságiak életminősége nem olyan lenne, mint ma. Hogyha ezeket az infrastrukturális beruházásokat el lehetett volna végezni az elmútl öt évben.
Mv.: - Autonómia.
Pásztor Bálint (VMSZ) képviselő, Szerb Köztársasági Parlament: - Autonómia a számunkra, Vajdaság esetében és a mi felfogásunk szerint 1994 óta azt jelenti a VMSZ megalakulásától, hogy törvényhozó igazságszolgáltató és végrehajtó hatalom, önálló bevételek és saját vagyon.
Mv.: - Egyetlen kérdés végére, ugye magyar politikusok elég határozottan kiállnak a VMSZ mellett, részt vesznek a kampányban, részt vesznek a kampányzárón, nem szül ez ellenérzést mondjuk a vajdasági szerbek körében?
Pásztor Bálint (VMSZ) képviselő, Szerb Köztársasági Parlament: - A vajdasági szerbek körében nem, bizonyos pártok körében igen. De ilyenkor el szoktuk azt mondani, ami egy leellenőrizhető tény, hogy decemberben Orbán Viktor például ötször szólalt fel az Európai Tanács ülésén annak érdekében, hogy már márciusban visszatérjen az Európai Unió arra a kérdésre, hogy Szerbia megkapja a tagjelölti státuszt. Tehát ezt figyelembe véve nem kéne, hogy ez ellenérzéseket szüljön.
Mv.: - Képviselő úr, kíváncsian várjuk az eredményeket, sok sikert kívánok! Köszönöm, hogy eljött.
Pásztor Bálint (VMSZ) képviselő, Szerb Köztársasági Parlament: - Köszönöm szépen.
Mv.: - Ez volt mára az Este. Én köszönöm figyelmüket. Holnap reggel, hogy ne maradjanak le semmiről, ami fontos, hallgassák 180 percet a Kossuth rádióban. Mi legközelebb holnap este várjuk önöket. Viszontlátásra!