Átadták Szabadkán az MCC székházát
Szabadka belvárosában, a Korzó 10. alatt megnyílt a Mathias Corvinus Collegium (MCC) központja, mely Magyarország és a Kárpát-medence legnagyobb tehetséggondozó intézményének 31. helyszíne. Az intézmény a felújított épületben a szabadkai és délvidéki magyar diákok tehetséggondozását segíti.
A vajdasági MCC nyilvános előadásokat, kerekasztal-beszélgetéseket és könyvbemutatókat is szervez majd, melyekre neves, magyar, szerb és nemzetközi szaktekintélyeket, professzorokat hívnak meg. Az események célja, hogy aktuális közéleti, tudományos és kulturális témák megvitatásával szólítsák meg a helyi közösségeket, szülőket és pedagógusokat.
Az MCC ünnepélyes megnyitóján beszédet mondott dr. Orbán Balázs, az MCC kuratóriumának elnöke és a magyar miniszterelnök politikai igazgatója, dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, valamint Varga Diósi Viola, az MCC vajdasági programjaiért felelős igazgató.
Az MCC jelenleg mintegy 8000 diákkal foglalkozik Kárpát-medence-szerte. Az anyaországon kívül képzései elérhetők Erdélyben, Délvidéken, Felvidéken, sőt Ausztriában is működtetnek egy felsőoktatási intézményt — foglalta össze dr. Orbán Balázs. Hangsúlyozta, hogy a szabadkai központ megnyitásakor a legfontosabb kérdés az volt, hogyan tudja az MCC hatékonyan szolgálni a délvidéki magyarság ügyét. Az MCC tehetséggondozó intézményként azon diákokat célozza meg, akik kiemelkedően teljesítenek az általános és középiskolákban, illetve a felsőoktatásban, és szeretnének többet tanulni, fejlődni. Az MCC nem versenytársa a hagyományos iskoláknak vagy egyetemeknek, hanem kiegészíti azok oktatási programjait, ott kezdve, ahol azok véget érnek. Az intézmény olyan ambiciózus, tehetséges fiatalokat keres, akik közösségben szeretnének tanulni, alkotni és előrelépni. — Ez egy tehetséggondozó intézmény, ami kifejezetten azokat a diákokat célozza meg, akik szeretnek tanulni, akik jól boldogulnak az általános iskolákban, a középiskolákban, illetőleg az egyes felsőoktatási intézményekben, de valami mást, valami többet is szeretnének. Mi nem konkurenciája vagyunk az általános iskolának, a középiskolának vagy más felsőoktatási intézményeknek, az MCC képzései ott kezdődnek, ahol ezeknek az intézményeknek a programjai véget érnek. Ambiciózus, tehetséges, közösségben tanulni, alkotni vágyó és előrejutni vágyó diákokat keresünk. Bár a Kárpát-medencén kívül is léteznek tehetséggondozó programok, egy ennyire átfogó és összetett rendszert, amely az általános iskolától az egyetem végéig, sőt, azon túl is magas színvonalon segíti a tehetségek kibontakozását, ilyen nem nagyon van máshol a világban. Az MCC egy olyan intézmény, amely nemcsak lehetőségeket kínál, hanem felelősséget is ró mindazokra, akik a részesei. Mindenki, aki kapcsolatban áll az MCC-vel, nagykövete ennek az intézménynek, ami egyúttal óriási esélyeket teremt, legyen szó egyéni karrierről vagy nemzetközi közösségi építkezésről. Ugyanakkor az intézmény diákjaitól és oktatóitól is elvárja, hogy a legmagasabb színvonalú teljesítménnyel képviseljék az MCC hírnevét.
Orbán Balázs hangsúlyozta, hogy két alapelv különösen meghatározó az MCC közösségében. Az első az, hogy az intézmény nemzetközi kiválóságra törekszik. Fontos, hogy mindazok, akik itt tanulnak, oktatnak vagy kutatnak, saját közösségük kiemelkedő tagjai legyenek, de az igazi cél, hogy nemzetközi szinten is bizonyítsák kiválóságukat. Az oktatás és kutatás során az MCC a magyarok nemzetközi versenyképességét és helytállását is erősíteni kívánja. A második alapelv az, hogy az MCC-ben hisznek az összmagyar gondolatban. Az MCC magyar intézményként a közösség iránti felelősségérzetet és a magyar közösség boldogulásának előmozdítását is alapértékként kezeli. Az egyéni karrier sikere mellett fontos cél a magyar közösség gyarapodásához való hozzájárulás.
— Ennek a két alapelvnek az egyik metszéspontja az, hogy hogyan gondolkodunk a határon túli központokról és a határon túli országrészekben zajló MCC-s működésről. Mi azt szeretnénk, hogy a délvidéki fiatalok is be tudjanak kapcsolódni ebbe a nagy, országhatárokon átívelő magyar tehetséggondozási rendszerbe. Ne érezzék magukat elszigetelve, ne érezzék azt, hogy ők kimaradnak valamiből, ami a többieknek rendelkezésre áll. De azt is szeretnénk, hogy ezek a délvidéki fiatalok még akkor is, hogyha útnak is indulnak felfedezni a világot, mindig gondoljanak a szülőföldjükre és arra a közösségre, ahonnan származnak. És ha a lehetőségek adottak, akkor a közösségüknek a felvirágoztatásán, boldogulásán, jövőjének biztosításán is tudjanak ügyködni.
Az MCC kiemelt feladatának tekinti, hogy segítse a délvidéki magyar értelmiségi és közéleti vezetők utánpótlás-nevelését, ezzel támogatva a Vajdasági Magyar Szövetséget és más helyi magyar érdekvédelmi szervezeteket. Az MCC működése más határon túli területeken, például Erdélyben, Kárpátalján vagy a Felvidéken, már bizonyította hatékonyságát, hozzájárulva a helyi magyar közösségek érdekeinek érvényesítéséhez.
— Az intézmény célja, hogy közelebb hozza egymáshoz az anyaországi és a határon túli fiatalokat, ezáltal elősegítve a magyarság kulturális újraegyesítését. Az MCC nemcsak a határon túli magyar fiatalok számára fontos, hanem az anyaországi diákok számára is, hiszen lehetőséget ad számukra, hogy megismerjék a határon túli magyar közösségek problémáit, kihívásait, életfeltételeit, lehetőségeit és vágyait. A hosszú távú cél, hogy ezek a fiatalok egy egységes közösséggé formálódjanak. Fontos, hogy az anyaországban tanuló fiatalok ne csak könyvekből ismerjék Szabadkát és a Délvidéket, hanem személyesen is tapasztalják meg, találkozzanak az itt élő emberekkel. És ne csak a fejükbe, hanem a szívükbe is zárják be a határon túli magyarok sorsát. Nálunk az MCC-ben nincs különbség határon túli és határon belüli magyarok között — itt mindenki egyszerűen csak magyar.
Az MCC kuratóriumának elnöke azzal zárta beszédét, hogy az intézmény egységes képzési programja hatékonyan összekapcsolja a Kárpát-medence más-más részein eltérő körülmények között élő fiatalokat, miközben erősíti a közös identitást és a magyar összetartozás érzését.
Az MCC nyáron meghirdetett pályázatait többszörös túljelentkezés övezte. Az általános iskola felső tagozatos diákjait célzó Fiatal Tehetség Program, valamint a Középiskolás Program mintegy 140 hallgatóval indult el. Dr. Pásztor Bálint, a VMSZ elnöke szerint ez azt bizonyítja, hogy vannak olyan, a közösség ügyei iránt elkötelezett fiatalok Vajdaságban, akik képezni szeretnék magukat, és később a tudásukat a közösség szolgálatába kívánják állítani.
— A tehetséggondozás egy olyan témakör, amely elengedhetetlenül fontos akkor, amikor a nemzet jövőjéről beszélünk, hiszen ha nem lenne értelmiségi utánpótlás, akkor néhány évtizeden belül a vajdasági magyar közösségnek a jövője megkérdőjeleződhetne. Minden, amit Magyarország Kormányának segítségével teszünk, azt annak érdekében tesszük, hogy Vajdaságban legyen magyar jövő évtizedek múlva is, ezt szolgálják a kollégiumépítések, ezt szolgálják a különböző ösztöndíjrendszerek, ezt szolgálja a minden egyes magyar gyermekért és minden egyes magyar iskolai tagozatért folytatott küzdelem. Ezt a célt szolgálja a műemlékvédelem is, hiszen az a feladatunk, hogy megőrizzük őseink örökségét, és otthon érezzük magunkat a szülőföldünkön.
A VMSZ elnöke hangsúlyozta, hogy a feladat közös: olyan plusztudást és lehetőségrendszert kell teremteni a vajdasági magyar fiatalok számára, amely elősegíti itthon boldogulásukat, valamint az értelmiség utánpótlását. Emellett kiemelte, hogy a szónak a legnemesebb értelmében ez egy értékközösség is. Hozzátette, az MCC és a Vajdasági Magyar Szövetség között is fennáll ez az értékközösség, mivel mindkét szervezet ugyanazt a célt szolgálja: a magyar nemzet versenyképességének erősítését.
Varga Diósi Viola, az MCC vajdasági programjaiért felelős igazgató a megnyitón elmondta, hogy a vajdasági magyar közösség gyorsan befogadta az MCC-t, mivel felismerte, hogy újításokat hoz az oktatásba és a közéletbe, melyek értéket képviselnek és közösséget építenek. Hozzátette, az intézmény arra törekszik, hogy a diákok beépüljenek a közösségbe, ismerjék nemzeti ünnepeinket és jeles napjainkat, miközben tudósokként, vállalkozóként, közszereplőként vagy művészként a fejlődés és a teremtés vezesse őket.
A megnyitót egy panelbeszélgetés zárta Az amerikai elnökválasztás után — miként fordul a világ az új világrend felé? címmel, dr. Orbán Balázs, dr. Stumpf István, a miniszterelnök stratégiai tanácsadó testületének tagja és dr. Pásztor Bálint részvételével. A beszélgetés moderátora dr. Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója, a Mandiner lapigazgatója volt.
KARTALI RÓBERT