A VMSZ átadta listáját az előre hozott parlamenti választásokhoz
A Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) átadta választási listáját a Köztársasági Választási Bizottságnak Belgrádban szombaton, s ezzel hivatalossá tette részvételét az előre hozott szerbiai parlamenti választáson.
A választáson való induláshoz 10 ezer támogatói aláírásra van szükség, a VMSZ három nap alatt 13 200 aláírást gyűjtött össze, ami Pásztor István, a párt elnöke szerint soha nem tapasztalt sikernek számít. "Abban reménykedünk, hogy ez a nagyszámú aláírás annak a bizonyítéka, hogy a vajdasági magyar közösség tagjai méltányolják a bátor és felelősségteljes kiállást és politizálást, és bennünk látják ennek az ambíciónak a megvalósulását" - hangsúlyozta a magyar sajtónak nyilatkozva Belgrádban.
Elmondta, céljuk az, hogy annyi szavazatot gyűjtsenek össze, amennyi a mostani parlamenti jelenlétet, vagyis az öt képviselői helyet biztosítani tudja. Úgy véli, a kritikák - amelyek szerint ha együtt indult volna mind a hat vajdasági magyar párt, akkor akár kilenc mandátumot is szerezhettek volna - csak azért hangzottak el, hogy szétverjék azt is, ami "egyben van ebben a pillanatban". Hozzátette: "ha azok, akik ezeket a mondatokat mondták, valóban komolyan is gondolták volna, akkor ők öten nem hasadtak volna három irányba". A politikus ezzel a kisebb magyar pártok széthúzására utalt.
Pásztor Bálint, a VMSZ parlamenti frakcióvezetője és egyben listavezetője szerint a következő négy év nehezebb, összetettebb lesz, mint az előző időszak, "hiszen azt szeretnénk, ha a kormánytöbbség részévé válhatnánk. Nem minden áron fogunk erre törekedni, de abban az esetben, ha a mi prioritásaink bekerülnének a kormány programjába, akkor a kormánytöbbség részévé szeretnénk válni". Reményét fejezte ki, hogy az új összetételű parlamentben már az első napokban napirendre kerül a nemzeti tanácsokról szóló törvény módosítása, valamint a Vajdaság statútumának elfogadása is, ezt követően pedig megkezdődhetne a szerb alkotmány felülvizsgálata.
Varga László, a képviselőház integrációs bizottságának elnökhelyettese szerint a következő 4 éves parlamenti időszak kulcsfontosságú feladata lesz az uniós csatlakozás. "Az, hogy ez milyen gyorsan fog haladni, azt nehéz megítélni, de az biztos, hogy 2018-ra az integrációs folyamat és a csatlakozási tárgyalások döntő hányada mögöttünk lesz" - magyarázta. Vajdasági magyar képviselőként fontos feladatnak nevezte a kisebbségi kérdések megoldását. Úgy fogalmazott: "a Magyarországgal együtt vagy azt követően csatlakozó szomszédos országok tapasztalatai azt mutatják, hogy azokat a kisebbségi kérdéseket, amelyeket a csatlakozás során nem sikerült megoldani, a csatlakozás után borzasztóan nehéz".
2017. szeptember 1-től az Európai Unió állampolgárai ugyanolyan feltételek mellett vásárolhatnak termőföldet Szerbiában, mint a szerbiai állampolgárok. Fremond Árpád képviselő kiemelte: pártja célja az, hogy ezt valamilyen formában meg tudják változtatni. "A stabilizációs és társulási megállapodáson már nem lehet változtatni, viszont lehet olyan termőföldről szóló törvényt hozni, amelybe olyan kiskapukat teszünk be, hogy megnehezítsék a külföldiek termőföldhöz jutását" - nyomatékosította, példaként pedig a magyarországi gyakorlatot említette meg.
Kovács Elvira képviselő arról beszélt, hogy a szociális ügyek és az egészségügy területén az elsődleges cél az, hogy mindenki egyforma egészségügyi ellátásban részesüljön, attól függetlenül, hogy hol él. "Azon fogunk dolgozni, hogy a magyarlakta települések egészségügyi hálózata javuljon" - mondta.
A gazdasági kérdésekről beszélve Pék Zoltán képviselő a Vajdaság finanszírozásáról szóló törvény meghozatalát és a Vajdaságba történő befektetéseket említette. Mint mondta, az új, főleg magyar beruházások a magyarlakta településeken elősegítik a munkahelyteremtést, így hozzájárulnak a vajdasági magyarság gazdasági gyarapodásához.
A kampányt vasárnap kezdi meg a VMSZ, az előre hozott parlamenti választásokat március 16-án tartják.
(MTI)