A Prosperitati Alapítvány szerződött a mezőgazdasági pályázatok nyerteseivel
Óbecsén ma csaknem 700 mezőgazdasági pályázó kötött szerződést a Prosperitati Alapítvánnyal. Ezután pedig átadták a Hotel Experience Lux turisztikai fejlesztését, majd az adai Antares Stolice Kft. gazdasági beruházását.
Az ünnepélyes szerződéskötésen részt vett Magyar Levente, Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériumának miniszterhelyettese, dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, valamint Juhász Bálint, a vajdasági tartományi képviselőház elnöke.
A közösség élni akarásának ünnepe
— Minden alkalommal, amikor egy sportcsarnokban összegyűlünk, hogy a Prosperitati Alapítvánnyal támogatási szerződéseket írjanak alá a támogatottak, közösségünk jövőbe vetett hitét és életerejét ünnepeljük — fogalmazta meg dr. Pásztor Bálint. A VMSZ elnöke szerint ez a hit, életerő, szívósság és kitartás azért ünnep, mert az elmúlt bő egy évszázad nehézségei ellenére a közösség még mindig itthon van, kitart, és továbbra is itthon szeretne boldogulni. Hozzátette: a mezőgazdasággal foglalkozó egyének célja, hogy őseik földjét megműveljék, bővüljenek, fejlődjenek, és versenyképesek legyenek. Ezenkívül munkalehetőségekről szeretnének gondoskodni a közösség más tagjai számára, ezért vesznek részt a Prosperitati Alapítvány pályázataiban. A VMSZ elnöke hangsúlyozta, hogy külön köszönet illeti Magyar Levente miniszterhelyettest és Magyarország Kormányát, mert immár nyolc éve folyamatosan támogatják ezt a programot. Mint mondta, ez a program nem jött volna létre Pásztor István nélkül, hiszen ő kérte fel annak idején a szakértőket. Az ő munkájuknak köszönhetően készülhetett el a Vajdasági Gazdaságfejlesztési Terv. Ennek életre hívója a Prosperitati Alapítvány, támogatója pedig Magyarország Kormánya.
— Amikor tavaly novemberben Orbán Viktor miniszterelnök urat arra kértem, hogy folytatódhasson a program, akkor nagyon gyorsan megtalálta a forrásokat, és újabb pályázatok kiírására került sor. A falusi házvásárlás pályázat, illetve a kisvállalkozók támogatására vonatkozó pályázat elbírálása a tavasz folyamán megtörtént. Most pedig a mezőgazdasági termelők írhatják alá a támogatási szerződéseiket, összesen 7,7 millió euró értékben. Amennyiben összeadjuk a tavaszi pályázatokat, illetve a most elbírált pályázatot, akkor ez közel 12,5 millió euró csak az idei évben. Arról beszéltünk az eseményt megelőzően, hogy ennek a programnak folytatódnia kell, és megpróbálunk forrást találni azok számára is, akik most a vonal alatt maradtak, és olyan értesítést kaptak, hogy forrás függvényében támogatott a pályázatuk. Újabb pályázatok esetleges kiírásáról is beszélgettünk, tehát Magyarország Kormányának az a határozott szándéka a jövőre vonatkozóan is, hogy ez a program folytatódjon.
A VMSZ elnöke az ünnepségen egyúttal köszönetet mondott azoknak is, akik részt vettek a pályázatokon, és ezzel hozzájárulnak a közösség jövőjének építéséhez.
— Ez a mostani is egy olyan alkalom, amikor a magyarság összetartozását ünnepeljük. Ez az összetartozás lehetővé teszi, hogy jelentős támogatást nyújtsunk a Vajdaságban élő gazdálkodóknak és vállalkozóknak, akik magyarként a szülőföldjükön tervezik a jövőjüket — emelte ki Magyar Levente. A miniszterhelyettes arról beszélt, hogy a vajdasági magyarok eddig összesen mintegy 200 milliárd forintnyi fejlesztést valósítottak meg magyar kormányzati támogatásból, ami körülbelül 450 millió eurónak felel meg. Hozzátette, ha figyelembe vesszük az utóbbi években a magyarországi vállalkozók által a Vajdaságban szintén kormányzati támogatással végrehajtott befektetéseket, akkor a teljes összeg meghaladja az 500 millió eurót, ami jelentős eredménynek számít. — Tízezres nagyságrendben beszélhetünk már nyertes pályázatokról, és a mai nap ehhez a számhoz közel ezret ad hozzá. Ugyanakkor még nem értünk a végére a mostani pályázati körnek, hiszen még közel ennyi pályázó, gazdálkodó várja a kedvező döntést, amelynek meghozatalán Budapesten dolgozunk. Ezenfelül folytatódik a lakástámogatások és a házvásárlási támogatások programja, amelynek keretében szintén reményeim szerint még ebben az évben be tudjuk jelenteni, hogy a még nem eldöntött, több mint 150 pályázatot támogatásban részesítjük.
Magyar Levente kifejtette, igaz, a háború, a háborús infláció, az energiaár-emelkedések és más negatív hatások befolyásolják a korábbi mozgásteret, mely lehetővé tette a nagyszabású és ambiciózus program eddigi sikerét, de az ígéreteknek megfelelően a programot töretlen magabiztossággal folytatják. A magyarországi politikus a sajtónak nyilatkozva a program folytatásával kapcsolatban részletesen is kifejtette, hogy már tervezik a következő kiírást, de addig még gondoskodni kell arról, hogy akik nyertes pályázatnak a birtokosai, azok megkapják a támogatást. — Nem tudtunk még mindenkit kifizetni. Most közel 700 mezőgazdasági vállalkozó írta alá a támogatási szerződést, és még vagy 650 vár arra, hogy ezt megtehesse. Szeretném év végéig előteremteni a forrásokat legkésőbb jövő év első negyedévében, hogy ezzel körbeérjünk, és akkor jöhet a következő kör — tette hozzá a miniszterhelyettes.
Turisztikai és gazdasági fejlesztések Óbecsén és Adán
Két jelentős, nagy léptékű fejlesztést is átadtak a mezőgazdasági szerződések aláírása után: Óbecsén egy turisztikai, míg Adán egy gazdasági projektumot, Óbecsén a város első négycsillagos hotelét, Adán pedig az Antares bútorokat gyártó vállalat új fejlesztését.
Óbecse fontos turisztikai célpont, így lényeges, hogy a város egy minőségi szállodával bővült Magyarország Kormányának támogatásával. Az Antares vállalat, amely piacvezető, és exportál is, jelentős szerepet tölt be Ada gazdaságában — mutatott rá Pásztor Bálint. A VMSZ elnöke hangsúlyozta, hogy Adának jelentős ipara és gazdasága van, ezért fontos a helyi cégek megerősödése. — Az Antares nem az első adai cég, amely a Prosperitati Alapítvány által nyújtott támogatásban részesül. Azért fontos egy-egy ilyen cég támogatása, mert ilyenkor nem kizárólag a gazdaságot támogatják, hanem közvetlen a munkavállalókat is — tette hozzá a VMSZ elnöke.
KARTALI RÓBERT