A Magyar Kultúra Napjához kapcsolódva Palicson átadták a VMMSZ elismerésit
Egy Aranyplakettet, négy Magyar Életfa-díjat és öt Plakett-díjat osztott ki idén is a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség, hogy az arra érdemesültek tevékenységét ezzel is megköszönje. Az elismerésekkel a hiteles őrző és teremtő munkát díjazzák, a vajdasági és a Kárpát-medencei magyar közösségek összefogásáért és formálásáért, a nemzeti összetartozás erősítéséért, kulturális identitásunk gazdagodásáért, a nemzettudat fejlesztéséért végzett tevékenységet és teljesítményt ismeri el az alapító.
A díjátadót idén Palicson, a Zvonko Bogdan Borkastélyban tartották meg a szokásosnál kevesebb résztvevővel, anyaországi kormányzati tisztségviselők, vajdasági magyar politikai vezetők, a szabadkai önkormányzat jeles tagjainak jelenlétében. Részt vett az ünnepségek többek közt Pirityiné Szabó Judit, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága Délvidéki és Diaszpóra Főosztályának vezetője, dr. Pintér Attila, Magyarország belgrádi nagykövete, dr. Csige Gábor, Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának ideiglenes ügyvivője, Pásztor István, a Vajdasági Képviselőház és a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, mgr. Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke, dr. Pásztor Bálint, a szabadkai VKT-elnöke.
A díjazottakat és vendégeket Sutus Áron, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség (VMMSZ) elnöke köszöntötte. Elmondta, hogy nagyon fontos volt az, hogy megszületett a gondolat és a szándék, hogy a közösségünk napszámosait, építőköveit, életpéldáit a magasba emelhessük, s így köszönjük meg a munkájukat:
- Köszönjük a tanítást, köszönjük a megtartó és a tájat, szülőföldet bezengő állhatatos imát, mondást, a cselekvő mindennapokat, az örökséget soha nem elengedő tartást, az azzal való folyamatos szembesítést, a segítő és ösztönző intelmeket, hogy vajon szabad-e elveszni hagyni a kincset? Köszönjük, hogy ismerhetjük a derűt, az óvó büszkeséget, a nemzetet bátran megvalló öntudatot!
Az Aranyplakettet idén Potápi Árpád Jánosnak, Magyarország nemzetpolitikáért felelős államtitkárának ítélték oda. Mint a méltatásban elhangzott, a VMMSZ elismeréseivel megtartó és örök folyóinkat és keresztjeinket, örök partunkat és kupoláinkat akarja ünnepelni, forrást és őrzőit, a táj teremtő személyiségeit, hazát álmodókat és hazateremtőket. Potápi Árpád Jánosra, az idei év Aranyplakett kitüntetettjére mindez igaz: hazát álmodó és teremtő személyiség. A VMMSZ 2021-ben e legrangosabb díját azért a több évtizede tartó nemzet és közösség szolgálatáért nyújtja át, amely sokmillió magyar számára új Kárpát-hazát, jövőt, termőtalajt és szülőföldet jelenthet és teremt, amelyben úgy erősödhet meg a nemzet és az összetartozás eltéphetetlenségének méltósága és hite, hogy a szót rögtön cselekvés, a cselekvést hálózat, a hálózatot hazateremtés követhette, hangzott el Potápi Árpád János méltatásában, aki meghatódva elmondta, hogy valójában haza érkezik, amikor Vajdaságba jön, hisz édesapja Moholon született, dédszülei egy ideig itt éltek, családjából többen nyugszanak itt.
- A díjnak megfelelni nagyon nehéz. Az ember, amikor a mindennapi munkáját végzi, nem azért teszi azt, mert díjra számítana, hanem mert örömét leli benne és arra számít, a társadalom döntő részének a javára válik. Ugyanígy dolgoztak azok a társaim, akikkel ma átvettük ezeket az elismeréseket. Mégis örül az ember, amikor díjat kap, mert azt jelenti, mások is látják az erőfeszítéseit. Nemcsak miénk azonban ez a díj, hanem azé a közösségé is, amely bennünket nevelt, amelynek a részei vagyunk. A Vajdaság olyan délvidéki tájegység, amely önmagában is egy kicsit leképezi a Kárpát-medencét, hisz itt vannak nagy folyóink, a Duna és a Tisza, vannak hegységek, a Tarcal vagy a verseci hegyek, homokhátságok, alföldek. Tehát megvan minden, ami nagyban megvan Magyarországon vagy a Kárpát-medencében. Ugyanúgy az itteni magyarság sem egységes, hisz több népcsoporthoz tartozik. Élnek itt kunok, jászok, palócok, de vannak olyan csoportok is, akik több évszázada itt élnek, illetve vannak más nemzetiségek. A magyarok e nemzetiségekkel úgy élnek itt 100 éve, hogy nem magyar államhatalom alá tartoznak. A délvidéki magyarok az elmúlt évszázadban olyan életet élt, ami a többi magyar nemzetrésznek is például szolgálhat, gondoljunk csak a 90-es évekre vagy a gazdasági nehézségekre. A magyar közösség mégsem futamodott meg, kitartott, itt maradt, gyermekeket adott a nemzetnek. A magyar közösségek között a vajdasági magyarság most dobogós helyen áll – mondta köszönőbeszédében Potápi Árpád János.
A VMMSZ döntés értelmében Magyar Életfa-díjban részesült az idén Balázs György nagybecskereki öntevékeny színjátszó, a Madách Amatőr Színház és az Emmanuel Kamarakórus oszlopos tagja, aki középiskolás kora óta van a színpadon.
Berta Géza maradéki közösségszervező, egyesületi vezető szintén Magyar Életfa-díjban részesült, aki maga is szívesen harmonikázik és énekel, nagyon sok nótát tud, amit megtanít a fiataloknak.
Szabó Szabados Ilona adai művelődésszervező, nyelvművelő, nyugalmazott magyar–német szakos tanár, az idén ötven éves Szarvas Gábor Nyelvművelő Napok alapító tagja is megkapta idén a Magyar Életfa-díjat. Küldetésének, feladatának tartja, hogy ápolja anyanyelvünket, s szerinte erre az egyik legjobb mód a versenyek szervezése.
Németh Anna nyugalmazott képzőművészet szakos tanár, keramikus, közösségszervező ugyancsak Magyar Életfa-díjban részsült, de személyesen nem tudta átvenni az elismerést.
Plakett díjban részesült Bakator Judit nyugalmazott torontálvásárhelyi osztálytanító, a falu monográfiájának társszerzője, a Vitkay Hagyományápoló Társaság alapító tagja; Németh Dezső szenttamási művelődés- és közösségszervező, a 2020-ban negyedévszázados jubileumát ünneplő Aranycitera egyik megálmodója; Sóti Éva adai művelődés- és közösségszervező; Szabó Judit, a Háló Közösségfejlesztő Keresztény Egyesület alapító tagja, a Hitélet katolikus folyóirat szerkesztője, az Agapé Könyv- és Lapkiadó Kft. munkatársa, a szabadkai Teológiai Katekétikai Intézet előadója, tanára, valamint a tordai Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület annak a jubileumnak alkalmából, és annak a példaáértékű közösségmegtartó erőnek és szolgálatnak elismeréséül, hogy a település magyar közösségi élete – amely az öntevékeny színjátszással vette kezdetét – 2020-ban centenáriumát ünnepelte.
A díjátadást alkalmi művelődési műsor kísérte. Közreműködött a pancsovai Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület keretében működő Pántlika énekegyüttes, illetve a Fokos zenekar.
NÉMETH ERNŐ