A magyar közösség érdekében
Dr. Pásztor Bálint: Biztos vagyok abban, hogy a parlament új kormányt fog választani
A szerbiai parlamentarizmus történetének talán legnehezebb hete volt ez. Sok minden történt már a szerbiai parlament üléstermében 1990 óta, de hogy az ellenzék füstbombákat dobáljon, és úgy kelljen felszólalni, hogy az embernek fél méterrel az arcától fújják a kürtöt és kerepelnek, és bármikor eltalálhatják bármilyen tárggyal, erre nem volt példa – foglalta össze a köztársasági képviselőház ülésének történéseit dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, a párt parlamenti frakciójának vezetője. Annak ellenére, hogy semmiféle munkafeltétel nem volt adott, Újhelyi Ákos és Bájity Borisz a VMSZ frakciója nevében megtartották a tervezett felszólalásaikat – tette hozzá.
– Hetven napirendi pont szerepel a folyamatban levő parlamenti ülés napirendjén. A jelentősebb törvényjavaslatok közül talán a két legfontosabb a felsőoktatásról szóló törvény módosítása, illetve a fiatalok kedvezményes lakásvásárlásának lehetőségét bevezető törvényjavaslat. A felsőoktatási törvény módosítása teljességében megegyezik az egyetemisták követeléseivel, illetve azzal, amiről a szerbiai kormány és az egyetemek képviselői megállapodtak az elmúlt hetekben, sőt, annál többet is tartalmaz, hiszen az egyetemisták azt kérték, hogy 20 százalékkal növekedjen a felsőoktatásra szánt támogatás összege. Ez konkrétan 12 milliárd dinárt jelentett volna, de a 12 milliárd helyett 18 milliárddal, azaz 153 millió euróval növekszik a felsőoktatás támogatása. Ez egyrészt az egyetemi oktatás színvonalának növekedését, másrészt az egyetemeken dolgozók fizetésének növekedését eredményezi. Ezen felül az önköltséges egyetemi hallgatók tandíja 50 százalékkal csökken. A tandíj összegének a felét az állam vállalja magára, tehát nem az egyetemek fogják visszatéríteni, hanem az állam a költségvetésből. Ha az egyetemi hallgatók ezek után is folytatják a tüntetéseiket, akkor meg kell állapítanunk, hogy az már nem arról szól, amiről az elmúlt hetekben szólt, hanem valami másról, hiszen ez a követelés teljesült. A köztársasági elnök tegnap alá is írta, és kihirdette ezt a törvényt, tehát gyakorlatilag már egy elfogadott és kihirdetett törvényről beszélhetünk.
Mindkét törvény jelentős költségvetési kiadásokat jelent. Elbírja az állam ezt a terhet?
– Természetesen át kell csoportosítani ezeket az összegeket, és hosszú távon adódhatnak problémák, hiszen a hónapok óta tartó tüntetés rányomja bélyegét a gazdasági mutatókra és a befektetések elmaradására, de jelenleg a költségvetés elbírja ezeket a terheket. Én úgy gondolom, hogy az államnak, illetve a kormánynak feladata volt reagálni és pénzt találni arra, amit az egyetemi hallgatók, illetve az egyetemek kértek. Ami pedig a lakásvásárlás feltételeit illeti, a kormány feladata, hogy mindent megtegyen annak érdekében, hogy a fiatalok itthon képzeljék el a jövőjüket, és ingatlanhoz tudjanak jutni. Ez a szerbiai fiatalok számára akkora segítség, amekkorára korábban ebben az országban nem volt példa. Egyszázalékos önrésszel lehet lakást vásárolni. Ez azt jelenti, hogy ha valaki például egy 75 ezer eurós lakást szeretne venni, akkor 750 euróval a zsebében ezt megteheti, vagy ha egy 50 ezer eurós lakásról van szó, akkor 500 euróval. A maximálisan igényelhető összeg 100 ezer euró, ami azt gondolom, hogy a 20–35 éves korú fiatalok esetében elegendő kell hogy legyen. És 40 évre is föl lehet venni ezt a hitelt, természetesen rövidebb lejárati időre is. Az első 6 évben 3,5 százalékban maximalizálták a kamatterheket, és a kereskedelmi bankok, illetve a közjegyzők semmiféle díjat nem számolhatnak fel ebben a pénzügyi, illetve jogi konstrukcióban. Ez a törvény is nyolc napon belül hatályba lép – tehát itt nem valamiféle ígéretről van szó –, onnantól kezdve a kereskedelmi bankok gyorsaságán múlik, hogy mikortól igényelhetők ezek az összegek, de gyakorlatilag napokról, hetekről van szó. Mindenkit arra buzdítok, akinek lakhatási gondjai vannak és megfelel ezeknek a feltételeknek, éljen ezzel a lehetőséggel. Amit még fontos elmondani, a munkanélküli fiatalok, vagy azok, akiknek nincs állandó munkahelye, átadhatják a kérvényüket ezekre a kedvező hitelekre. Az ő esetükben egy kezesre is szükség lesz. Egy olyan lehetőségről van szó, amely mindenki számára elérhető.
A parlament napirendjén szereplő 70 pontból 37-ről csütörtökön döntöttek. Kedden folytatódik a munka. Nehéz körülmények között kezdődött a hét, számítanak-e újabb meglepetésre a jövő héten?
– Azt gondolom, hogy most már mindenre lehet számítani. Az ellenzék teljes mértékben bebizonyította, alkalmatlan felmutatni bármiféle alternatívát a kormánytöbbséggel szemben. Nem gondolom, hogy az az állampolgár, aki bármelyik pártra szavazott, azért tette, hogy a képviselők a parlamentben füstbombákat dobáljanak ahelyett, hogy azoknak az érdekeit képviselnék, akik parlamenti mandátumhoz, parlamenti székhez juttatták őket. Innentől bármi elképzelhető, de azért hangsúlyoztam ki a beszélgetésünk elején is, hogy a Vajdasági Magyar Szövetségben, ahogy az elmúlt években is, most is, meg a jövőben is így lesz, kizárólag a magyar közösség tagjai érdekében fogunk dolgozni. Igenis dolgozni fogunk, mint ahogy ez a héten történt, annak ellenére is, hogy semmiféle munkafeltétel ehhez nem volt adott a parlamentben. Ami az ülés további menetét illeti, azokról a törvényjavaslatokról volt tegnap szavazás, amelyeket a VMSZ frakciója is támogatott, ezek közül néhányról beszéltünk. Maradtak még a nemzetközi egyezmények, illetve a személyi döntések. Ezekről a jövő héten fogja a parlament folytatni a vitát, azt követi a szavazás, és ennek az ülésnek a végén fogja a parlament tudomásul venni Miloš Vučević lemondását. Ekkor fog megszűnni a kormány mandátuma, és a kormány átalakul ügyvivő kormánnyá. Ekkor kezd el pörögni az a 30 napos határidő, amelyen belül új kormányt kell választani. Ha ez nem történne meg, akkor kötelezően választások megtartására kerülne sor. Biztos vagyok abban, hogy a parlament új kormányt fog választani, minden rendbontás ellenére is. Ez az ország érdeke, ez a vajdasági magyar közösség tagjainak az érdeke is. Nem gondolom, hogy bárkinek az az érdeke, hogy rendbontás történjen a parlamentben. Az az érdeke mindenkinek, hogy ahhoz hasonló törvények kerüljenek elfogadásra, mint amelyek csütörtökön elfogadásra kerültek a parlamentben.
Várhatóan a jövő héttől kezd el pörögni az a 30 nap, amely alatt fel kell állnia az új kormánynak. A személyi kérdések kapcsán már megkezdődtek az egyeztetések a koalíción belül?
– Nem kezdődtek el, és nem is kezdődhettek el, hiszen ahogy mondtam, még egy teljes mandátumban működő kormányról van szó. Az ellenzék szándékosan csúsztat, amikor arról beszél, hogy a kormány most nem védhette volna ezeket a törvényjavaslatokat a parlamentben, mert megszűnt a mandátuma. Nem, nem szűnt meg a mandátuma, erre akkor kerül sor, amikor az ülés végén a parlament ezt megállapítja. Az, hogy erre mikor kerül sor, annak a függvénye, hogy az ellenzék milyen stratégiát választ, és meddig fognak ezek az ülésnapok tartani. Az alkotmány pontosan szabályozza az új kormány megalakításának a módját. Azt követően a köztársasági elnök konzultációra hívja az összes parlamenti mandátumhoz jutó parlamenti választási listának a képviselőjét. A köztársasági elnök nem kezdheti meg ezeket a konzultációkat addig, amíg nem szűnik meg a kormány mandátuma. Amikor viszont ez megtörtént, akkor köteles mindenkit konzultációra hívni, és mi természetesen ezen az egyeztetésen részt fogunk venni.
MH