Imígyen szóla BoTa

Az, hogy közel van már a voksolás időpontja abból is látszik, hogy az elmúlt néhány napban Boris Tadić három országos napilapot is nagyinterjúval ajándékozott meg. Először természetesen a Politikának, majd a Večernje novostinak, tegnap pedig a Magyar Szónak fejtette ki nézeteit.

Örültem, amikor ráfutottam a tegnapi Magyar Szóban, mert abban reménykedtem, hogy talán végre azt is elolvashatom, mit gondol a köztársasági elnök-jelölt Vajdaságról, illetve a tartomány autonómiájáról. Nem csalatkoztam, hiszen az előbbi két belgrádi napilapban megjelent interjúval ellentétben, amelyekben nem fordul elő a „Vajdaság” szó, az újvidéki újságírőnője megkérdezte elnök-jelölt úr véleményét a tartomány autonómiája kibővítésének lehetőségéről.

Tadić a következőket válaszolta: „Folytatni kívánjuk a párbeszédet Vajdaság autonómiájának a mértékéről és tartalmáról. Úgy vélem, hogy minden erre vonatkozó döntésnek összhangban kell állnia Szerbia alkotmányával és az ország összes polgárának az érdekeivel.”

Miről folytatna péárbeszédet, ha ragaszkodik a jelenlegi megoldásokhoz? A köztársasági elnöknek feladata az Alkotmány tiszteletben tartása. Olyannyira, hogy amennyiben felmerül annak gyanúja, hogy megsértette az ország legmagasabb rangú jogi aktusát, megfelelő eljárásban felelősségre vonható, azaz leváltható. De most nem ez a helyzet, ugyanis a Demokrata Párt elnöke a tizenkét elnökjelölt egyikeként nyilatkozik.

Azt jelenti ez, hogy a Demokrata Párt nem szeretne azon elgondolkodni, hogy esetleg felül kellene vizsgálni a 2006-ban meghozott Alkotmány egyik-másik megoldását? Ha ez így van, akkor ez azt jelentené, hogy a DS ezentúl más kritériumok alapján határozza meg politizálási prioritásait? Eddig ugyanis az történt, hogy próbáltak az emberek  kedvében járni. Nézték a közvélemény-kutatásokat és azt mondták, amiről azt gondolták, népszerű.

A múlt héten láttak napvilágot azok a közvélemény-kutatási eredmények, amelyek szerint az ország lakosságának 64%-a gondolja úgy: módosítani kellene az Alkotmányt. Most ez nem számít.

Azért is érdekes a Tadić-nyilatkozat, mert ha ennyire „ragaszkodik” az alkotmányossághoz, akkor miért nem fűzte hozzá azt is, hogy az Alkotmány végrehajtásáról szóló alkotmányerejű törvény értelmében 2008. december 31-ig el kellett volna fogadni a Vajdaság pénzeléséről szóló törvényt. Sőt, az Alkotmány 184. szakaszában szó van valami 7%-ról, meg 3/7-ről is. De ez úgy tűnik az elnök-jelölt számára nem fontos.

Úgy gondolom, hogy május 6. után fontossá válik majd, ugyanis, ha befutó jelölt szeretne lenni, akkor a magyar szavazatokért cserébe megállapodásra kell jutni ezekről a kényes kérdésekről. Nem kérünk sokat – csak azt, ami egy normális országban magától értetődik: az Alkotmány tiszteletben tartását. Remélem gyorsan megtaláljuk a közös hangot, hiszen erről nyilatkozott ő is – az alkotmányosság fontosságáról.

És ha már BoTa-t az Alkotmány esetleges módosításáról kérdezte Pesevszki Evelyn. Nem tudom köztársasági elnök-jelölt úr emlékszik-e még arra, hogy köztársasági elnökként 2005. január 14-én milyen Alkotmányt javasolt. A 176. szakasz értelmében az autonóm tartomány parlamentje alaptörvényt és tartományi törvényeket fogad el. Azóta erről nem nagyon szokott beszélni. Ennyit a hitelességről.

2025. április 7.

16,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése