DVD 100
A július 27-én megalakult Dačić-Vučić-Dinkić kormány (a továbbiakban: DVD kormány) az előttünk álló hétvégén lesz száznapos. Furcsa mód az ellenzéki pártok, a köztársasági elnök, az elemzők és sokan mások már jó tíz napja elemzik „az első száz nap” teljesítményét. Én úgy gondoltam érdemes megvárni legalább a 97. napot, hiszen, mint tudjuk, Szerbiában mindig minden az utolsó pillanatban történik, így bíztam benne, hogy a DVD kormány még tartogat valami hatalmas pozitív meglepetést az első checkpointot megelőző utolsó kanyarra.
Nem így történt, úgyhogy mi is belekezdhetünk a leltározásba. A felsorolt elemzőkkel és „elemzőkkel” ellentétben én nem közhelyekkel, múltba révedező általánosságokkal szeretnék foglalkozni. Nem is arról fogok írni, hogy szerintem ki a Kormány legbefolyásosabb tagja, D vagy V-e a népszerűbb, hiszen ez lényegtelen. Csak az számít, hogy mi történt, illetve nem történt az elmúlt közel száz napban. Magyarán, a tények.
Nézzük előbb az érem fényesebb oldalát. A korrupcióellenes harc most megkérdőjelezhetetlenebb prioritás, mint a korábbi években. Az időnként boszorkányüldezési elemeket sem nélkülöző küzdelemnek már vannak konkrét eredményei. A 2006-os alkotmány hatálybalépését követően most először függesztette föl a Parlament egy képviselő mentelmi jogát. Oliver Dulić szabadlábról védekezhet.
Ugyan nem a Kormányhoz, hanem a Parlamenthez és a kormánykoalícióhoz kapcsolódik, de mindenképpen fontos új pozitív gyakorlat az, hogy a Képviselőház ellenzéki javaslatokat is megvitat. A folyamatban levő ülés napirendjén szerepel Srđan Miković, DS-es képviselő javaslata a személyes adatok védelméről szóló törvény módosításairól. Az imént említett Dulić házelnöksége idején pl. sajnos elképzelhetetlennek bizonyult a VMSZ műsorszórásról szóló törvényjavaslatának napirendre tűzése.
A DVD kormány vitájában azt mondtam, hogy konstrukív ellenzéki szerepünknek felülvizsgálatát akkor tartjuk elképzelhetőnek, ha számunkra fontos kérdéseket komolyan vesz és velünk együttműködve megold az új hatalom. Külön említettem többek között az ún. kis értékű lopások és a bírósági hálózat felülvizsgálatának ügyét, az elmaradt mezőgazdasági támogatások kifizetését és kiszámíthatóbbá tételét a jövőben. Az elmúlt közel három hónapban pont az Igazságügy- és a Mezőgazdasági Minisztérium vezetőivel sikerült előmozdítani a számunkra fontos ügyek egyikét-másikát (nem az arab sejkekre gondolok – ezt az ügyletet természetesen ellenezzük). Az év végéig konkrét eredmények is várhatók a felsorolt témákkal kapcsolatban.
Folytatódott a jó együttműködés a Belügyminisztériummal is. Néhány napja elfogadta a DVD kormány a Migrációs törvényre benyújtott módosítási indítványunkat, amely értelmében nem változtatható meg a nemzetek aránya azokban az önkormányzatokban, amelyekben a nemzeti kisebbséghez tartozó személyek hagyományosan, nagyobb számban élnek.
A pozitívumok között említhető még a Dačić-Thaçi találkozó, meg az, hogy az államvezetés dolgozik az állítólag a realitásokat figyelembe vevő, állítólag pragmatikus Koszovó-dokumentumon. Kíváncsian várjuk.
A negatívumok listája is Koszovóhoz köthető. A külpolitikánk a K betűs országrész vagy állam (ki mit tart realitásnak) miatt hagyományosan tévelygő. Az előző kormány gyakorlatát folytatva a miniszterek nemcsak egymással, hanem gyakran saját nyilatkozataikkal is ellentmondásba kerülnek. És ha már az interjúkat említettem, ideje lenne már belátni, hogy egy-egy ügyetlen vagy belföldi használatra szánt „bátor” félmondat évekre ellehetetlenítheti az ország uniós perspektíváját. Óvatosnak és körültekintőnek kéne lenni, meg figyelembe venni, hogy Brüsszelben és Washingtonban is tudnak szerbül.
Több őszinteségre és sokkal kevesebb populizmusra és demagógiára lenne szükség, mindannyiunk érdekében.
A végére hagytam az új kormány két legnegatívabb húzását. Az egyik a Költségvetési rendszerről szóló törvény Dinkić által kifundált módosítása, aminek értelmében Vajdaság kirablása még kifinomultabb módszerrel folyik majd a jövőben.
A másik a Nemzeti Bankról szóló törvény módosítása. Erről augusztus elején Varga Laci világosan elmondta a Parlamentben, hogy meghosszabítja majd Szerbia EU-ba vezető útját. Egy Unióba tartó országban nem lehet a jegybank önállóságát durván megsérteni. És egy magasrangú párttisztségviselő bankkormányzóvá kinevezése is furcsán hangzik Brüsszelben. Sovány vigasz, hogy a NBS törvény a napokban újra módosul a VMSZ észrevételei mentén, hiszen az Európai Bizottság által kidolgozott országjelentés pont azokat az elemeket kifogásolja, amelyek elfogadhatatlanságáról Laci a Képviselőházban szűk három hónapja beszélt.
Összegezve elmondható, hogy jól döntöttünk július végén, hogy ellenzéki szerepből politizálunk. Reális esély mutatkozik így is arra, hogy néhány, a közösség számára fontos ügyet el tudjunk intézni a DVD kormánnyal. Az pedig, hogy a parlamenti státusunk megváltozik-e, kizárólag attól függ, hogy a következő hónapokban és években a kormány tevékenységében a pozitív vagy a negatív komponensek kerekednek-e majd felül.